"Ahilik Haftası" kutlandı
Kan Bağışına yoğun ilgi
Sakarya Caddesi’nde memnuniyet
Altyapı güçleniyor

"Teknikerlik mesleki bir unvandır"Haber Tarihi : 22 Kasım 2012 16:48

Yaşam

"Türkiye 1. İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısı; Ankara Swissotel'de gerçekleşti "

Türkiye 1. İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısı; Ankara Swissotel'de gerçekleşti

Teknikerler; Ankara'da
sorunlarını çözüm aradı

"Teknikerlik mesleki bir unvandır"

Teknikerler Birliği Genel Merkezi tarafından; düzenlenen "Türkiye 1. İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısı"; Ankara Swissotel'de gerçekleşti. Toplantıya;
Teknikerler Birliği'nin Türkiye genelindeki 9 şubesi ve 38 temsilcisi katıldı.

Sakarya'dan Kağba ve Bilgen katıldı
Sorun ve sıkıntıları dile getirmek, sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Teknikerler Birliği Genel Merkezi tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Türkiye 1. İşadamı ve Üst Düzey Yönetici Teknikerler Toplantısı" Türkiye genelindeki 9 şube ve 38 temsilcisinin katılımıyla ve Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç'ın ev sahipliğinde Ankara Swissotel'de gerçekleşti. Toplantıya Sakarya'dan da Şube Başkanı Ebru Yılmaz Kağba, Şube Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Adem Bilgen ve Birol Kağba katıldı. Törende; Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç, Sakarya'da yaptıkları çalışmalar ve gösterdikleri katkılardan dolayı Şube Başkanı Ebru Yılmaz Kağba, Adem Bilgen ve Birol Kağba'ya birer plaket vererek, teşekkür etti. Toplantıda söz alan Teknikerler Birliği Sakarya Şube Başkan Yardımcısı Adem Bilgen; teknikerlerin birlik be beraberlik içerisinde hareket etmesi gerektiğini ve Teknikerler Birliği'nin tüm Türkiye genelinde şubeleşerek, medya ile içiçe olunması gerektiğinin altınız çizdi.

3795 Sayılı Kanun ve Meslek Yüksek Okulları
Toplantıda Teknikerlerin temel sorunları ve çözüm yollarını içeren konuşma yapan Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç; 3795 Sayılı Kanunun uygulanması ile Tekniker Odaları ve Birliği”nin kurulması gerektiğini söyledi. 3795 Sayılı Kanun’da; 'Gördükleri mesleki teknik öğretim alanlarına göre; Lise üstü iki yıl süreli yüksek teknik öğretim görenlere, 'Tekniker' Unvanı verilir. Bu unvanlar, eğitim görülen dalın ismi ile birlikte kullanılır' hükmünün mevcut olduğunu hatırlatan Kılıç; "YÖK’e göre; 'Meslek Yüksek Okullarının teknik programlar bölümünden mezun olanlara verilen unvan olmakla birlikte; 'Tekniker endüstrideki görevi itibariyle profesyonel Mühendis veya diğer yöneticiler / Teknoloji uzmanları ile ekseriyetle yakın bir çalışma içerisinde olan yüksek düzeyde bir kimsedir. Bazı küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde, Tekniker firmanın teknik elemanı olabilir ve dolayısıyla liderlik ve yöneticilik rolünü üstlenebilir' tanımı vardır" dedi.

Teknikerlerin mesleki hakları verilmeli
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve gerekli bakanlara sunacağı 'Teknikerlerin temel sorunları ve çözüm yolları' ile ilgili dosyanın içeriği hakkında da bilgi veren Teknikerler Birliği Genel Başkanı Ertan Kılıç; "3795 Sayılı Kanun’da hükme bağlanan 'Görev-Yetki-Sorumluluklar' Yönetmeliğinin yayımlanması. 12 Mayıs 1992 tarihinde Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 3795 Sayılı Kanun’un 6. Maddesinde; 'Teknisyen, tekniker, yüksek tekniker ve teknik öğretmenlerin her meslek alanındaki yetki ve sorumluluklarına ve usuller; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulunun da görüşleri alınarak Milli Eğitim Bakanlığınca hazırlanacak bir yönetmelikle düzenlenir' hükmüne rağmen, aradan geçen 20 yılda gereken yapılmamış, yönetmelik yayımlanmamıştır. Bu günde bu görev farklı bir yaklaşımla Mesleki Yeterlilik Kurumu'na (M.Y.K.) pas edilmiş olup, çözüm zaman bakımından ötelenmeye çalışılmış MYK’nın kurulduğu 2006 yılından bu zamana kadar da hiçbir tekniker branşının mesleki standardı belirlenmemiştir. Yüzlerce farklı branşta Ülkemize hizmet üretmeye çalışan Teknikerlere almış oldukları nitelikli eğitimle doğru orantılı olarak mesleki hakları verilmeli, müteşebbis olmasının önündeki engeller kaldırılmalıdır" dedi.

Tekniker Odaları ve Birliği”nin kurulması
Teknikerliğin mesleki bir unvan olduğunu vurgulayan Kılıç; "Bu unvan 3795 Sayılı Kanunda tarif edilmiştir. Kamuda, özel sektörde, serbest çalışma alanında mesleki kriterlerin tespiti, gelişimi ve denetimi meslek odaları tarafından mümkün olmaktadır. Teknikerlik diplomaya dayalı bir meslektir, Yükseköğrenimde mesleki formasyon alan teknikerleri esnaf odalarına okur-yazarlar ile aynı düzeyde üye olmaya zorlamanın tutarlı hiçbir gerekçesi bulunmamaktadır. T.C. Anayasası 135. Madde gereği kurulan; Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği, Türk Barolar Birliği, Türk Mali Müşavirler Ve Muhasebeciler Odası gibi, Teknikerlerin de “Tekniker Odaları Birliği” meslek odasına kavuşturulması gereklidir. Meslek Yüksek Okullarının “Teknoloji Mühendisliği Fakülteleri”ne dönüştürülmesi. Y.Ö.K. tarafından düzenlenen “Ulusal Meslek Yüksek Okulu Müdürler Toplantılarında her yönüyle eleştirilen Meslek Yüksek Okulları acilen, “Teknoloji Mühendisliği Fakülteleri” ne dönüştürülmelidir. Aksi takdirde bu okullar kalifiye köle yetiştirmekten öteye gidemediği gibi, ülke kaynaklarının da savurganlığından başka bir şey olamaz. Hükümet ve Y.Ö.K. tarafından yapılacak yasal bir düzenleme ile, M.Y.O.’ları Teknoloji Mühendisliği Fakültelerine dönüştürülmelidir" diyerek sorunlarını kamuoyu ile paylaştı.
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.