Erenler'de meclis toplandı
Hacıoğlu'nda sona gelindi
Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek
Asfalt ekipleri Karasu’da

YADEM çalışıyorHaber Tarihi : 30 Ocak 2020 12:18

Yaşam

"2019 yılı içerisinde 5 bin kişiye ulaşan, 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet sunan YADEM, yeni yılda da yaşlıların hizmetinde olmaya devam edecek."

YADEM 2019’da 5 bin vatandaşa ulaştı

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı YADEM ekipleri ev temizliği, kişisel Bakım, fizik tedavi, psikolojik destek, hobi kursları ve sosyal etkinliklerle yaşlıların yanında olmaya devam ediyor. 2019 yılı içerisinde 5 bin kişiye ulaşan, 65 yaş üstü vatandaşlara hizmet sunan YADEM, yeni yılda da yaşlıların hizmetinde olmaya devam edecek.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı olan Yaşlı Destek Merkezi’nde (YADEM) 2019 yılı içerisinde; 650 ev temizliği, 803 vatandaşa kişisel bakım, 264 kişiye psikolojik destek ve danışmanlık desteği verilirken; bin 720 Basit Fizik Tedavi, Ücretsiz Sağlık Taramaları, Hasta Refakati gibi temel hizmetler gerçekleştirildi. Yaşlıların sosyal anlamda daha aktif olmalarını sağlayan 1904 saat Hobi Kursları, 3 Farkındalık Semineri, geziler, doğa yürüyüşleri, sergiler, 13 kez Yaşlı-Genç Kuşaklararası Buluşmalar kapsamında da etkinlikler düzenlendi.

 

Farklı branşlarda uzman personeller yaşlıların yanında

65 yaş ve üzeri, bakacak kimsesi olmayan, gelir durumu yetersiz yaşlıların evlerinin temizliği Büyükşehir Belediyesi YADEM personelleri tarafından yapılıyor. YADEM bünyesinde, Sakarya Üniversitesi Yaşlı Bakım Teknikerliği mezunu alanında uzman personeller hizmet gösterirken, Psikolojik Destek/Alzheimer Danışma biriminde yaşlı ve yaşlı yakınlarına hem psikolojik destek verilmekte hem de Alzheimer hastaları ve yakınlarına danışmanlık yapılıyor. Basit fizik tedavide hem erkek hem de kadın uzman personel çalışmakta olup, genel egzersiz hareketlerinin yanında,  doğa yürüyüşleri ve geziler de düzenleniyor.

 

2020 yılında hizmete devam edilecek

Her ay düzenli olarak yapılan sağlık taramalarında; göz, akciğer, kalp, ortopedi gibi muayeneler özel ve kamu hastanelerinde yapılırken, muayenelere Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan bakım personelleri refakat ediyor. Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre YADEM’in yeni yılda da yaşlıların hizmetinde olmaya devam edeceği ifade edildi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.