"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

“Türkiye’de gıda terörü yaşanıyor”Haber Tarihi : 31 Mart 2012 00:05

Röportaj

"Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, katıldığı radyo programında “Türkiye’de gıda terörü yaşanıyor” dedi"

Kalay: “Türkiye’de gıda terörü yaşanıyor”

Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, katıldığı radyo programında “Türkiye’de gıda terörü yaşanıyor” dedi.

Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Kalay, ülkede kanserli hasta sayısının hızla arttığına dikkati çekerek, sahte bal ve tatlandırıcı üreticilerine karşı başlattıkları mücadeleyi yılmadan sürdüreceklerini söyledi.

89.3 Radyo Net’de Detay Programı’nda konuşan sendikacı Kalay ayrıca, “Nişasta bazlı tatlandırıcıların kotasını arttıran ve Başbakan ile bakanlara yanlış kararlar aldıran Şeker Üst Kurulu üyelerini mahkemeye vereceğiz” dedi.

İşte canlı yayında, kanser hastalığındaki artışı rakam rakam açıklayan Oğuz Kalay’ın ağzından, ürküten kanser gerçeği…

“Şeker Üst Kurulu’nu mahkemeye vereceğiz”

Radyo programında, nişasta bazlı tatlandırıcıların kotasını arttırdığı gerekçesiyle Şeker Üst Kurulu’nu mahkemeye vereceklerini açıklayan Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, şunları söyledi:
“Sendika genel merkezimiz Şeker Üst Kurulu üyelerini mahkemeye vermeye hazırlanıyor. Nişasta bazlı şekerlerin kotasının arttırılması meselesi Türkiye’yi uçuruma sürüklüyor. Bu kurul Başbakana da, bakanlar kuruluna da yanlış kararlar verdiriyor. Başbakan bunu sezmiş olacak ki, şeker fabrikalarının satışını durdurdu. Şeker pancarından dışlanmış bir ülke düşünemiyorum. 3001 tane ürün sayabilecek durumdayım. Artık pancarın ne olduğunu bilenler konuşacak.”

Kanserder ve SASTOP’a teşekkür

Oğuz Kalay Detay Programında, tatlandırıcılara karşı başlattıkları mücadeleyi destekleyen Kanserder ve SASTOP yöneticilerine teşekkür etti. Kalay şöyle konuştu:
“1 ve 7 Nisan arası Kanser Haftası…Kanserder Başkanı sayın Nihal Akar’ın üstün gayretleri var. SASTOP başkanı sayın Önder Döker ve ekibine de teşekkür ediyorum. Gönüllülük esasına dayalı mücadele içindeyiz. Her iki kurumun da tatlandırıcı ile mücadelemize verdikleri destek takdire şayan”.

“Sahte bal üretenlere ceza”

Hülya Sürücü ile Detay Programında sahte bal üretimi yapanlara Tarım ve Sağlık Bakanlıkları tarafından ceza kesildiğini hatırlatan Oğuz Kalay bu cezanın gündeme gelmesinde Şeker-İş Sendikası’nın ve SASTOP’un büyük rol oynadığını söyledi.
Kalay şöyle konuştu:
“Türkiye’de sahte bal üretenlere Sağlık ve Tarım Bakanlığı tarafından 155 milyar lira ceza kesildi. Bu da Şeker İş Sendikası’nın ve SASTOP’un mücadelesi ile oldu. Her iki sivil toplum örgütü de konuya dikkat çekti. Hem Sağlık, hem de Tarım bakanımıza teşekkür ediyorum. Demek ki, Başbakanımız ve Bakanlarımızın dikkatini bu konuya çekme noktasında başarılı olmuşuz. Sahte bal yapanları deşifre edeceğiz diyorlar. Onları tebrik ediyoruz.”

“Başbakan da beslenme yüzünden hasta”

Radyo programında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın beslenmeden dolayı hasta olduğunu öne süren sendikacı Kalay, “Sayın başbakanımıza acil şifalar diliyorum. Hasta olduğu söyleniyor, eğer gerçekten hasta ise, beslenmeden dolayı hasta olduğunu düşünüyorum. Çünkü Türkiye’de olağanüstü bir gıda terörü yaşanıyor. Sütlerimizde kanser var. Üstünde UHT yazan sütler kanser yapıyor.”

Ürküten rakamlar!

Oğuz Kalay canlı yayında, kanser hastalığında hızla artış gözlendiğinin altını çizdi ve ürküten rakamları şöyle açıkladı:
“Yılda yaklaşık 150 bin hasta kanser teşhisi ile tedaviye başlıyor. Bir kanser hastasının ülkemize maliyetinin 1 milyon dolar olduğu söyleniyor. 2004 yılında 118 bin 696 hasta varken, 7 yılda bu hastaların sayısı 216 bine ulaştı. TBMM Araştırma Komisyonu 2010 yılı Aralık ayı raporuna göre, kanserle yaşayan insan sayısı 400 bin civarında…Bu da şunu gösteriyor, 20 veya 30 yıl sonra sağlıklı insan gösteremeyeceğiz. Sakarya’da durum daha vahim. Türkiye’de en çok kanserli hasta Marmara bölgesinde. Sakarya ise ikinci sırada”.

Çimento Fabrikası düşüncesine tepki!

Sendikacı Kalay, Sakarya’ya çimento fabrikası kurulması düşüncesine sert tepki gösterdi ve “Tüm bu yaşananlar yetmezmiş gibi, Sakarya’ya bir de çimento fabrikası kurmaya çalışıyorlar. İnsana yapılan yatırım en değerli yatırımdır. İnsan hayatı her şeyden önemlidir. Milletvekillerimiz de, siyasiler de, belediye başkanları da bunları göz ardı etmesinler” şeklinde konuştu.

“Kazanan bir avuç rantiyeci”

Canlı yayında, kazananın sadece bir avuç rantiyeciler olduğunu öne süren Kalay şöyle konuştu:
“Bir avuç rantiyeci, hükümeti ve bakanları kandıran, kâr uğruna insan hayatını hiçe sayan, kendisi tatlandırıcı tüketmeyen, gıda terörünün tetikçiliğini yapan bir avuç insan kazanıyor sadece…Şeker iş Sendikası bu insan müsveddeleri ile mücadele etmeye devam edecektir”

“Doğal pancar şekeri kullanın”

Verdikleri mücadelenin sadece işçi mücadelesi olmadığının altını çizen Kalay, “Biz doğal bir şeker üretiyoruz, bunun aksini kimse iddia edemez. %99 u doğal, %1 i su olan bir şeker üretiyoruz. Herkesi bize destek olmaya çağırıyoruz. Şeker İş Sendikasına destek olmak demek, siyasetçiye de destek olmak demektir.”dedi. Oğuz Kalay, Sakarya halkına doğal pancar şekerini kullanmaları konusunda uyarıda bulundu. (Haber: Hülya Sürücü)
 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.