H.Eser’den geleneksel iftar
Erenler'de Bayram Temizliği
Birlik ve beraberlik vurgusu
Acının ve Umudun Dili Aynı

TİFTİKÇİ Adatıp'ta göreve başladıHaber Tarihi : 23 Ağustos 2015 14:47

Ekonomi

"Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Murat Tuncay TİFTİKÇİ Özel Adatıp Hastanesi’nde görev yapmaya başladı."

 Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ Özel Adatıp Hastanesi’nde Hizmet Vermeye Başladı

Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Operatör Doktor Murat Tuncay TİFTİKÇİ Özel Adatıp Hastanesi’nde görev yapmaya başladı.

“Hastanemiz sadece Sakarya’ya değil, çevre il ve ilçelere hizmet vermektedir” diyen Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ Özel Adatıp Hastanesi’nde görev yapmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

Bel ve boyun fıtıklarının korkulu bir rüya olmaktan çıktığını söyleyen Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ, “Gelişen teknoloji ile beraber birçok tedavi yöntemi kullanılmaya başlandı. Biz de bel ve boyun fıtığı ameliyatlarında lazer ve mikro cerrahi yöntemini kullanıyoruz. Bu sayede % 98 oranında başarı elde etmekteyiz. Uygun olan hastalarda lazerle yapılan tedavide, işlem lokal anestezi altında yarım saat sürmektedir. Ameliyat sonrası hasta aynı gün taburcu edilip, iki gün sonra işine ve sosyal yaşamına dönebilmektedir” dedi.

Her hastaya lazer cerrahi uygulanamayacağını belirten Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ, “Eğer hastanın fıtığı patlamışsa mikro cerrahi yöntemini uygulamak daha doğru olacaktır. Mikro cerrahide 2 cm’lik bir kesiden girilerek, mikroskop yardımıyla ameliyat gerçekleştirilmektedir” diyerek sözlerine şu şekilde devam etti; “Mikro cerrahide genel veya spinal anestezi (belden aşağı uyuşturma) altında işlem yapılmaktadır ve bu işlem yarım saat ile bir saat arası sürmektedir. Hasta ameliyattan 3 saat sonra yürütülüp, ertesi sabah taburcu edilmektedir.”

Özel Adatıp Hastanesi’nde uygulanan bu yöntemler için ileri teknoloji kullanıldığını ve tam donanımlı tıbbi cihazlarla ameliyatların gerçekleştirildiğini söyleyen Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ, bel ve boyun fıtığı belirtilerini de şu şekilde sıraladı: “Bel fıtıklarında şiddetli ve geçmeyen bel ile bacak ağrıları olur. Boyun fıtıklarında ise şiddetli boyun ve kol ağrıları hissedilir. Uyuşmalar, güç kaybı, hissizlik, idrar ve dışkı kaçırma veya yapamama gibi belirtiler görülür.”

Bütün bel ve boyun fıtığı hastalarının sadece %5 ile % 10’ununda ameliyatla tedavi yöntemine başvurduklarını, % 90 – % 95 oranında ilaç ve fizik tedaviyi önerdiklerini söyleyen Op. Dr. Murat Tuncay TİFTİKÇİ, bel ve boyun fıtıklarının Sakarya ve civarında çok sık görüldüğü bilgisini verdi. “Sakarya’nın da içinde olduğu Doğu Marmara bölgesinde kol ve bacaklarda sinir sıkışması çok sık görülmektedir” diyen TİFTİKÇİ, ilerlemiş sinir sıkışmalarının EMG yöntemi ile teşhis edilip, lokal anesteziyle ameliyat edildiğini, geç kalınmamış ve uygun vakalarda başarı oranının %90’ın üzerinde olduğunu belirtti.

 

 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.