"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

Şeker’e balta vurmak Haber Tarihi : 02 Nisan 2012 16:40

Röportaj

"Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay katıldığı radyo programında, “Şeker sanayisine kim balta vurmak isterse karşısında bizi bulur” dedi. "

Kalay’dan Başbakan’ın etrafındakilere uyarı mesajı…
“Şeker’e balta vurmak isteyen karşısında bizi bulur!”

Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay katıldığı radyo programında, “Şeker sanayisine kim balta vurmak isterse karşısında bizi bulur” dedi.

Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Kalay, “Sayın Başbakanı kandırmaya çalışanların peşindeyiz. Haberleri olsun…Etrafında veya uzağında kimler varsa dikkatimizden kaçmıyor, şeker sanayisine kim balta vurmak istiyorsa karşısında bizi bulur. Bırakın da sayın Başbakan görevini düzgün yapsın, şeker fabrikalarını özelleştirme kapsamından çıkarsın. Çünkü ülkenin buna ihtiyacı var” şeklinde konuştu.

89.3 Radyo Net’de Detay Programı’nda konuşan Oğuz Kalay, “Adapazarı Şeker Fabrikası kota sorunundan kurtulursa, ev ev gezer söylerim, sayın başbakanımız ve Ak Parti Hükümeti ekim alanlarını halletti, kotasını da verdi, şikayet edecek bir konumuz kalmadı derim… Kimseden korkmam, takiyye de yapmam” dedi.

İşte “Şeker Fabrikası’na sahip çıkmak, ülkeye sahip çıkmakla eşdeğerdir” diyen Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay’ın radyo programında yaptığı o çarpıcı açıklamalar:

“Fabrikanın kapanmasından medet umanlar var”

Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, belli kesimlerin Adapazarı Şeker Fabrikası’nın kapanmasını istediğini öne sürerek, şöyle konuştu:
“Herkes bu fabrikanın geldiği noktayı takdir ediyor. Ama belli gruplar hariç…Onlar fabrikanın kapanmasından medet umuyor…Oysa çiftçi de, işçi de, esnaf da buradan geçiniyor. 1953 yılından beri bu böyle…Bu fabrikanın istihdama katkısı ortada. Sağlık yönünden bakacak olursak, doğal gıda olan şekerle halkı besliyor. Modernizasyonunu %99 civarında tamamlamış, Türkiye’de 3 fabrikadan bir tanesi… Şehir merkezinde kaldığını söyleyenler de yok değil. Bu tür söylemler esnafa da ve çalışana da psikolojik zarar veriyor. Motivasyonumuzu olumsuz etkiliyor. Bizim saklı gizlimiz yok, her şeyimiz açıkta, işçi onurlu, biz de onurlu mücadele veriyoruz.”

“Şeker Kurulu fabrikayı gözden çıkarmış gibiydi”

Geçmiş yıllarda 70 bin ton civarında şeker üretilmişti, sonra bu oran düşmeye başladı. Şeker Kurulu’nun aldığı yanlış kararlarla, kasıtlı veya kasıtsız, bir nevi gözden çıkarırcasına hareket edilerek kotamız geriye doğru gitmeye başladı. Fabrikanın bir kota sorunu var. Siyasiler bu konuda bilgi sahibi… Bir vekilimizin gözünden yaş bile geldi, “böyle bir fabrika görmedim” dedi, biraz daha umutlandık.

“Torba Yasaya dahil edileceği müjdesini aldık”

Radyo programında, kota meselesinin Torba Yasa’ya dahil edileceği müjdesini aldıklarını açıklayan sendikacı Kalay, 3 Bakanlıktan olumlu karar çıktığını açıkladı ve şöyle konuştu:
“99 bin ton üretim kapasitemizin %50 si olsun dendi… Zaten o da bize yetecekti, Ak Partili 5 vekilimiz imza koydu, 3 bakanlıktan da olumlu sonuç geldiğini biliyorum, eli kulağında…Kotanın artmasını bekliyoruz. Vekillerimiz ve siyasilerimiz söz verdi. Ekim alanları meselesi resmileşti, torba kanunu içine kotanın konulacağı müjdesini de aldık ve sabırla bekliyoruz. MHP ve CHPli vekillerin katkısını da unutmamak lazım. Geriye gidersek, depreme kadar fabrikanın kapanması sürecine kadar gitmek lazım…Ama siyasileri karalamak istemiyoruz. Onlar da biliyor ki, fabrika kapanacakmış gibi bir hava estiriliyor, oysa bu fabrikanın kapanma gibi bir sıkıntısı yok, zaten kapanmamalı da…”

“Kimler kapansın istiyor, isimleri bende saklı”

Canlı yayında Hülya Sürücü’nün “Kimler Şeker Fabrikası’nın kapanmasını istiyor?” şeklindeki sorusunu cevaplandıran Oğuz Kalay, “Maalesef bazı insanlar bilerek veya bilmeyerek fabrikanın kapanmasını istiyor. Ama biz tıpkı bir hafiye gibi görev yapıyoruz. Gelişmeleri doğal yollardan iyi gözlemliyoruz. Bazı kişilerin isimleri bende var. Ama kim olduklarını şu an ispat edemediğim için açıklamayı doğru bulmuyorum. Emin olduğumda mutlaka açıklayacağım”

“Zamanı geldiğinde isim isim açıklarım”

Sendikacı Kalay “Muhalefet partileri Ak Partili Sakarya milletvekillerinin meclise kanun teklifi vermediğini, bu konunun muallakta olduğunu öne sürüyor..Bu iddialara ne cevap vereceksiniz?” şeklindeki soruyu da şöyle yanıtladı:
“Acı veya tatlı olsun her zaman doğru bildiğimizi söyleriz. Adapazarı Şeker Fabrikası’nın depremden önce tasfiye edildiğini herkes biliyor. Benim elimde de tasfiye kararına imza atanların isimleri var…Zamanı geldiğinde tek tek isimlerini açıklarım. Her fırsatta Başbakan veya bakan geldiğinde önlerini kesiyoruz. İl başkanı ve vekiller buna şahittir. Fabrikayı kapatanın da, açanın da isimleri bende mevcut. Ak Parti bu fabrikanın üretimini sağlamıştır, bunu kimse göz ardı edemez. Acımasız davranmak istemem. Ak Partili vekiller meclise kanun teklifi verdi, konunun komisyonlarda olduğunu ben biliyorum. Bize ön ayak olan ve birkaç defa bir araya geldiğimiz sayın Bekir Bozdağ’ın üç bakanlığa görüş sorduğunu da biliyoruz. Olumlu sonuç geldiğini de biliyoruz. İnkar etmenin alemi yok. Siyasiler doğal olarak birbirlerine yüklenebilirler, ama biz siyaset yapmıyoruz. Doğruları aynen söylemek zorundayız.”

“Ben de nemalanıyorum”

Hülya Sürücü ile Detay Programı’nda muhalefet partilerinin “Ak Parti Şeker Fabrikası’ndan nemalanıyor” şeklindeki demeçlerini eleştiren Oğuz Kalay, “Siyasi anlamda birileri nemalanmak istiyor olabilir, ama bu fabrikadan nemalanmak istiyorlar demek başka şey, nemalanıyorlar demek başka şey…Kapalı olan bir fabrika açılmış, bundan kim, nasıl nemalansın ki? Evet ben de nemalanıyorum, burası istihdam yaratıyor, benim üyelerim var, üyelerim maaşını esnafa harcıyor, tabi ki nemalanıyoruz, ama siyasetçi bunun neresinden nemalanacak? Siyasiler kendi aralarında bu tarz söylemler yapabilir, ama biz alet olmayız. Bakın CHPli vekil sayın Engin Özkoç da meclise bir kanun teklifi verdi, hatta gerekirse kanun teklifimi geri çekerim dedi, Kılıçdaroğlu ve diğer CHPli vekiller imzalamazsa istifa ederim diye de ekledi, bunu kimse göz ardı etmesin”

“Ev ev gezer, ‘Ak Parti başardı’ derim”

Radyo programında Başbakana seslenen Şeker-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Oğuz Kalay, “Bu fabrikayı kota sorunundan kurtarın, oy versin veya vermesin, ev ev gezer bunu Başbakanın ve iktidarın başardığını herkese anlatırım” dedi. Kalay şunları söyledi:
“Adapazarı’nda siyaset yapan herkesi seviyorum, ancak iktidar partisini daha çok seviyorum. Neden? Çünkü bu fabrikanın kurtuluşu Ak Parti iktidarından geçiyor. Lütfen çabuk olun, hızlanın, ne olur A kotasını 50 bin tona çıkarın…Bu fabrika ne borç, ne vergi ne de af istiyor..Ne devlete, ne millete yük oluyor…Çiftçiyi, esnafı, işçiyi besliyor, bu fabrikaya sahip çıkalım. 350 kişilik yeni fabrika gelecekmiş bir ilçemize… Sevindik ama, öncelikle kurulmuş olan fabrikayı kurtarmak lazım. Adapazarı Şeker Fabrikası kurtulursa ev ev gezer söylerim, oy versin veya vermesin, “sayın Başbakan ve bu hükümet ekim alanlarını halletti, kotasını da verdi, şikayet edecek bir konumuz da kalmadı” derim, kimseden korkmam, takiyye de yapmam…”

“Eylemden yana değiliz, eylemden de kaçmayız”

Canlı yayında Hülya Sürücü’nün “Bu fabrikaya kilit vurulursa ne olur? Eğer kota sorunu çözülmezse, eylemler gündeme gelebilir mi?” şeklindeki sorularını cevaplandıran Kalay, şöyle konuştu:
“Fabrika kapanırsa şunu yaparız, bunu yaparız demek bir siyasi duruş gibi olur…Ama yeri geldiğinde eylem de yaparız. Eylemden asla yana olmayan, ama eylemden de kaçmayan bir sendikayız. Vurmakla, kırmayla bu işler çözülmez”

“10 fabrikanın adı Başbakanın önünde”

Canlı yayında 10 şeker fabrikasının satışına ilişkin hazırlanan dosyanın imza için Başbakanı beklediğini öne süren Kalay, “Portföy portföy parçalara bölünerek fabrikalar satılıyor, 10 fabrikanın satışı konusu başbakanın önünde, henüz imzalamadı, bizim beklentimiz de imzalamayacağı yönünde…Şeker fabrikaları yok olursa Fransa’nın pazarı haline geliriz. Şeker sanayinin özelleştirme kapsamından çıkarılması gereği vardır. Bugüne kadar şeker fabrikaları kambur olmadı da, şimdi mi kambur olacak? Eğer bu doğruysa bizim yüzümüzden, siyasetçiler yüzünden olmuştur. Şeker fabrikasına sahip çıkmak, ülkeye sahip çıkmakla eşdeğerdir.”şeklinde konuştu.

Sendikacı Kalay ayrıca, siyasete girmek gibi bir düşüncesinin olmadığını söyledi ve “Siyasete girmem, ama kafamda ciddi manada halka destek verecek projelerim var” dedi.

“Başbakanı kandırmaya çalışanların peşindeyiz”

Hülya Sürücü ile Detay Programında Başbakanın etrafında gezinen ve onu yönlendirmek isteyen kişilere uyarı mesajı gönderen sendikacı Kalay, şöyle konuştu:
“Sayın Başbakanı kandırmaya çalışanlar var, biz şimdi onların peşindeyiz. Buradan hepsini uyarıyorum, peşinizdeyiz haberiniz olsun. Başbakanın etrafında veya uzağında kimler varsa, dikkatimizden kaçmıyor, şeker sanayisine kim balta vurmak istiyorsa karşısında bizi bulur. Onlara sesleniyorum, bırakın da sayın Başbakan görevini düzgün yapsın, şeker fabrikalarını özelleştirme kapsamından çıkarsın. Çünkü ülkenin buna ihtiyacı var.”

“Asya Bank elini taşın altına koydu”

Radyo programında, Şeker Fabrikası’na, borçlu olduğu bankanın el koyacağına dair ortaya atılan iddiaları yalanlayan Başkan Kalay, şunları söyledi:
“Asya Bank elini taşın altına koydu. Bu bankanın fabrikaya sahip olmak gibi bir derdi yok, sadece “borcunuzu ödeyin” dedi, o kadar. Asya Bank’ın kötü niyetli olduğuna inanmıyorum. Bu fabrikaya finans sağlayan bir banka için kötü söz söylemek de doğru olmaz.
Bankanın fabrikaya el koymak gibi bir düşüncesi yok. Bir banka böyle bir şeye yeltense bile Düzenleme ve Denetleme Kurulu buna müsaade etmez.

“Ya kafayı yerler, ya da intihar ederler”

Sendikacı Kalay, Şeker Fabrikası çalışanlarının alacağı olmadığını öne sürdü ve bunun aksini söyleyenlere seslenerek, “Ya kafayı yersiniz, ya da intihar edersiniz” dedi. Oğuz Kalay şöyle konuştu:
“Fabrika çalışanlarının tek kuruş alacağı dahi yok. Maaşlarımızı 3 veya 4 gün önce bile aldık. Bu söylenenler maksatlıdır, bu da kimseye fayda sağlamaz. Bu tür söylemler uyduranlar bir gün ya kafayı yerler, ya da intihar ederler…Hatamızla, günahımızla bu milletin önündeyiz. Fabrikanın revizyonu ve bakımı son sürat yapılıyor. Bunlar böyle bilinsin, aksini iddia eden varsa sendikaya gelsin”.

“Çalışanların Psikolojisi bozuluyor”

Oğuz Kalay, “Yazılanlardan veya konuşulanlardan fabrika çalışanları nasıl etkileniyor?” şeklindeki soruyu cevaplandırırken de, “Fabrika çalışanları yazılan ve konuşulanlardan olumsuz etkileniyor. Herkesin derdi ekmek parasını çıkarmak…Öbür dünyada bunların hesabı sorulacak. Basın da, insanlar da dürüst olsun, dürüst konuşsun…Sakarya basını fabrikayı gündemde tutuyor, bu güzel bir şey, ancak lütfen herkes gerçekleri yazsın”.

Fabrikanın 2012 kampanyasından yararlanabileceği umudunu taşıdıklarını söyleyen Oğuz Kalay, “Fabrikayı gezenler değil, hiç gezmeyenler konuşuyor. Bu da bizi üzüyor” dedi.

Akyel’e cevap: “Buyur Savcılığa!”

Oğuz Kalay, radyo programında, (Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi) Genel Kurulu’nda Denetleme Kurulu Asil Üyeliğine aday olan Nuri Akyel’in basında çıkan demeçlerini de değerlendirdi.
Kalay, Akyel’in “Herkesin gözü şeker arazisinde, kimsenin fabrikayı düşündüğü yok” şeklindeki açıklamasına yanıt verirken, “Şeker arazisi iştah mı kabartıyor?”şeklindeki soruya da şu cevabı verdi:

“Kendisinin de ağzı sulanıyordur”

“Böyle bir arazi benim bile iştahımı kabartır…Çünkü şehrin ortasında bir arazi… Sayın Akyel’i tanımıyorum, söyledikleri ne kadar doğru bilmiyorum, ama söylediklerinin muhatabı ben değil, fabrika yönetim kurulu…Bir başka muhatabı da Savcılık...Varsa bir iddiası buyursun savcılığa… Sanırım kendisinin de ağzı sulanıyordur. Herkesin ağzı sulansın tabi ki, ama iyi niyetle”

Haber: Hülya Sürücü


 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.