"Hizmet mücadelesindeyiz"
Sosyal tesisler  hizmette
YADEM ekipleri sahada
Zabıtadan seyyar denetim

POPÜLİST YAKLAŞIM Haber Tarihi : 21 şubat 2012 11:28

Röportaj

"Radyo Net- Net yorum’un bu haftaki konuğu Hasparti Gençlik İl Kolları Başkanı Muhammed Enes Şen oldu."

POPÜLİST YAKLAŞIM

 

Radyo Net- Net yorum’un bu haftaki konuğu Hasparti Gençlik İl Kolları Başkanı Muhammed Enes Şen oldu. Samimi bir ortamda geçen söyleşimizde Enes Şen, Hasparti ve Gençlik Kolları hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Tamer Turgut: Sevgili Enes, Net Yorum’a hoş geldin. Hasparti Gençlik Kolları Başkanı olarak seni ve partini tanımak istiyoruz.
M.Enes Şen: Hoş bulduk.1986 Sakarya doğumluyum. Marmara Üniversitesi İktisat mezunu olup, halen Sakarya Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Partimiz yeni bir parti. Bir buçuk yıllık bir parti olmasına rağmen kısa bir zaman içerisinde bütün il ve ilçe teşkilatlanmalarını tamamlamıştır. Bizler de ilke ve prensiplerimize bağlı kalarak, gönül vermiş insanlarımızla partimizde çalışmaktayız. Müsaade ederseniz, programın başında, 22 Şubat’ta saat 18.30’da Genel Başkanımız Sayın Prof. Dr. Numan Kurtuluş’un ilimize teşrif edeceklerini sizlerin aracılığıyla duyurmak istiyorum. Karasu ilçemizdeki kongreden sonra Sayın Genel Başkanımız, ilimizde bir dizi ziyaretlerde bulunacak ve Sakarya Üniversitemizde, bir konferans verecek. Burada, halkımızı davet etmek istiyorum.

T.T. : Enes, üniversitedeki yapılanmanız konusunda neler söyleyeceksin?

M.E. Ş. : Üniversitemizde Genel Başkanımıza karşı büyük bir ilgi var. Önemli bir akademisyen olmasından dolayı, bizler için çok değerli bir insan. Ama teşkilatlanma konusunda, diğer muhalefet partilerin gençlik kollarında olduğu gibi, bizim de sıkıntılarımız var. Özellikle 1982 sonrası gençlerimiz arasında gözle görülür farklılıklar söz konusu. Siyaseti çamura bulaşmak gibi düşünen gençlerimiz var.
T.T. : Maneviyatımız ve ülkemizin geleceğini konusunda düşüncelerin nelerdir?

M.E. Ş. : Bu konuda olumlu şeyleri söylemek zor. Genelde olumsuz bir tablo çıkıyor karşımıza. Maneviyat konusunda sıkıntılarımız var. Bu kelime bile dinin siyasete edilmesi anlamına geliyor. Siyaset her alanın içine girmiş durumda. Neler yapılabilir konusuna gelince, tabiî ki eğitim ilk sırada geliyor. 12 Eylül ile insanlar özellikle gençler siyasetten uzaklaştırıldı. Eğitim imkânı oldukça yetersiz olarak sunulmakla beraber, eğitim alanında eşitsizlik devam ediyor. En basitinden dershanelerin rolünü burada söyleyebiliriz. Maneviyatımız ise gerçekte yıpratılmış ve yenileme yoluna da gidilmeyen bir durum almıştır.

T.T. : Sevgili Enes, son zamanlarda tartışma yaratan, Ankara hariç 19 Mayıs kutlamalarının iptali konusunda neler söyleyeceksin?

M.E. Ş. : Atatürk yaşıyor olsaydı, bugün statlarda kutlar mıydık? Bir soru işareti olarak söylüyorum. Halen eski tarzda kutlamalarla gençlerimize ne kadar bilinç veriyoruz diye sormak gerekir diye düşünüyorum işin açıkçası. 19 Mayıs demek bağımsızlık demek, 19 Mayıs demek; diğer devletlere karşı kendi gücümüzü göstermek demek. Gençlerimiz önce, 19 Mayısın şuurunu, önemini anlamaları lazım, bizlerin gençlerimize anlatmamız lazım. Bu bilinci veremedikten sonra, siz ister stadyumda kutlayın ister okullarda kutlayın, ister başka yerlerde kutlayın, bir şey değişmez. Karara gelince: bu bir popülist yaklaşımdır. Yani iktidarın oy aldığı kitlenin böyle bir karar alarak, gazını almasıdır. Size söz vermiştik, sözümüzü yerine getiriyoruz anlamına geliyor kısacası. Yani hepimizin gerçek anlamda 19 Mayıs ruhunu hissetmemiz ve yaşamamız gerekir.
T.T. ; Güzel ahlak ve din konusundaki düşüncelerini öğrenmek istiyorum Sevgili Enes.

M.E. Ş. Sıralama açısından önce güzel ahlak gelir. Yani dini bilmeden önce güzel ahlaklı olmak gerekir. Ki bu iki kavram, daha sonra birbirlerini tamamlarlar.

T.T. : Partinizin 4 temel prensibi üzerinde duralım biraz da.

M.E. Ş: Tabi ki. Hasparti olarak üzerinde önemle durduğumuz dört ilkemiz vardır. Maneviyata Önem Verme, Antiemperyalist Olma, Statükoya Karşı Olma ve Özgürlüklerden Yana Olma. Bunlar birbirini tamamlayan unsurlardır. Güzel ahlaklı olma, dinini bilme, maneviyatını koruma, insanlar arasındaki manevi bağı geliştirme, kul hakkı yememe, hoşgörülü, sabırlı olma gibi insana özgü unsurları geliştirmektir amacımız. Maneviyat, maddiyattan önce gelir. Antiemperyalist olma ise, ekonomi bakımından sömürüye karşı olmaktır. Alanında ilerlemeyen, yerinde duran, ağır aksak işleyen, değişmeyen bürokrasiyi geliştirmek daha etkin hale getirmek amacımızdır Bunun yanında insanlarımıza eğitim öğretim hakkının en iyi şekilde sağlanması için uğraşmak, kişilerin dini inançlarına ve giyimlerine saygı duymak, bu alanda kısıtlamalar getirmemek yükümlülüklerimiz arasındadır. Toplumumuzu kesimlere,” şucu, bucu” diye ayırmak, ötekileştirmek yerine bütünleştirmek, birleştirmek istiyoruz.Daha özgür, daha sivil bir ortamda yaşamak istiyoruz. Yanlış olanları düzeltme yerine, her iktidara gelen, kendi adamını getirirse, olumlu bir şey değişmez. Baştakinin ismi değişir sadece. Sorun ve mevcut durum yerini korur.

T.T. : Siyasetçinin tanımını yapar mısın?

M.E. Ş. : Siyasetçi, genel anlamda nimetleri dağıtan kişidir. Adil ve eşit olmak zorundadır. Bu mesleği ikinci bir meslek olarak algılıyorsa siyasetçi, manevi değerlere önem vermeli ve etik davranmalıdır.

T.T. İl Gençlik Kolu Başkanı olarak, gençlerin siyasete katılmalarını nasıl değerlendiriyorsun?

M.E. Ş. : Gençlerimizin aktif olarak siyasette olmaları gerekir. Ailelerimiz genelde bizleri koruma amacıyla bunu engellemeye çalışırlar. Ama gençlerin daha bilinçli ve istekli olarak siyasete katılmaları gerekir.

T.T. : Son olarak neler söylemek istersin?

M.E. Ş: Değerler üzerinden siyaset yapmalıyız. Maneviyatımızı koruyarak ülke yönetimine katılmalıyız. Ötekileştirmekten vazgeçmeliyiz.


( Söyleşimizin özetidir.) 18.02.2012 RADYONET- NET YORUM 2012
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.