"Hizmet mücadelesindeyiz"
Sosyal tesisler  hizmette
YADEM ekipleri sahada
Zabıtadan seyyar denetim

Planlı bir tatil geçirmelilerHaber Tarihi : 20 Ocak 2019 23:57

Sağlık

"Sosyal Gelişim Merkezi Psikologlarından Miray Şahin Karne heyecanı yaşayacak ailelere yönelik açıklamalarda bulundu. "

“Karne bir amaç değil araçtır”

Sosyal Gelişim Merkezi Psikologlarından Miray Şahin Karne heyecanı yaşayacak ailelere yönelik açıklamalarda bulundu. Şahin, “Karne bir amaç değil araçtır. Yarıyıl tatilinde gelen karnelerimiz bir sonra ki dönem için nelere dikkat etmemiz gerektiğinin belirleyicisi olmalıdır. Çocuklarımızdan beklentimiz yüksek not getirmeleri için çalışmaları yerine konuları öğrenerek kalıcı bilgi edinmeleri olmalıdır” dedi.

 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sosyal Gelişim Merkezi’nde görev yapan Psikolog Miray Şahin karne heyecanı yaşayacak öğrencilerin ailelerine özel açıklamalarda bulundu. Şahin, karnenin bir amaç değil araç olduğunu, velilerin ve öğrencilerin yeni başlayacak eğitim dönemi için hazırlıklar yapması gerektiğini belirtti. Şahin, öğrencilere ve velilere iyi tatiller diledi.

 

Karne notları performans belirleyicidir

Şahin, “2018- 2019 yılı eğitim döneminin yarıyılını tamamlamış bulunmaktayız. Çocuklarımız heyecanlı velilerimiz kaygılı. Ders notlarının yüksek olması beklentisi velileri kaygılandırırken tatile giriyor olma düşüncesi çocuklarımızı heyecanlandırmakta. Bu iki farklı duygunun ortaya çıkarmış olduğu durumlarda aileler arasında bir çatışmaya dönüşebilmektedir. Karne notları çocuklarımızın dönem içerisinde göstermiş oldukları performansın belirleyicisidir. Çocuklarımızın zekâsını ya da kapasitesini belirlemez. Gelebilecek düşük notlar yükseltilebileceği gibi yüksek notlarda da düşüş yaşanabilme durumları karşımıza çıkabilir” dedi.

 

Karne araçtır amaç değil

Şahin, “Yarıyıl tatilinde gelen karnelerimiz bir sonra ki dönem için nelere dikkat etmemiz gerektiğinin belirleyicisi olmalıdır. Çocuklarımızdan beklentimiz yüksek not getirmeleri için çalışmaları yerine konuları öğrenerek kalıcı bilgi edinmeleri olmalıdır. Bu durumda karneyi amaç değil bir araç olarak görmek gerektirir. Velilerimiz karneye yönelik ödül ve cezadan kaçınmalıdırlar. Çocuklarımıza başarılı olmanın kendileri için önemli olduğu hissettirilmeli çocuklarımız bir bedel uğruna başarıya ulaşma çabasına sokulmamalıdır” dedi.

 

Planlı bir tatil geçirmeliler

Şahin, “15 günlük tatil sürecinde planlı hareket etmek önemlidir. Ailece yapabileceğiniz etkinlikler belirleyip çocuklarınızla kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Bu yarıyıl tatilinde çocuklarımız okumalarına devam edip sorumluluklarını tamamen bırakmamalıdırlar. Yatma kalkma saatlerini esnetebilir fakat tamamen değiştirmemelidirler. Kendilerine zaman ayırıp bireysel etkinliklerde bulunma fırsatı oluşturabilirler” ifadelerini kullandı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.