Özel Sporcular Kürsü'de
Vatan ve bayrak sevgisi
Gençler bizim geleceğimiz
Atletizmciler yarıştı

PEG tedavisi çözümHaber Tarihi : 14 Eylül 2018 23:10

Sağlık

"Yemek Yiyememe Sorununa PEG Tedavisi"

Yemek Yiyememe Sorununa PEG Tedavisi

 

Özel Konak Hastanesi Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Mazlum Akpınar, yemek yeme problemlerinde başvurulan PEG tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

YUTMA FONKSİYONU BOZUKLUĞU

Beslenmenin yaşamsal bir gereksinim olduğunu ifade eden Özel Konak Hastanesi Sakarya Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mustafa Mazlum Akpınar, yutma fonksiyonunun bozulduğu tüm hastalıkların beraberinde kilo kaybını ve beslenme bozukluğunu getirdiğini söyledi. Bu durumun enfeksiyonlara kapı aralamakla birlikte, yaşamsal olan tüm sistemleri beyinden böbreklere kadar olumsuz yönde etkileyeceğini belirten Op. Dr. Akpınar, “İleri evre baş ve boyun tümörü olan veya Alzheimer, Parkinson gibi bunama tablosu olan hastalar, Multiple skleroz (MS), amiyotrofiklateral skleroz (ALS), inme (felç), beyin damar tıkanıklığı olan hastaların büyük bir kısmında yutma fonksiyonu bozulur. En doğal ve yaşamsal ihtiyaç olan yeme ve içmesinde  bozukluk , hastanın yaşam kalitesini ve hasta yakınlarının hastaya olan bakımını güçleştirir.Beslenememe, hastalığın seyrini olumsuz yönde etkiler ve yaşamın sonuna doğru olan gidişi hızlandırır” dedi.

PEG TEDAVİSİ ÇÖZÜM OLABİLİR

Bu durumlarda ne yapılması gerektiği ile ilgili bilgi veren Op. Dr. Akpınar, “ Peki ne yapılmalı? Perkütan endoskopik gastrostomi tüpü yerleştirilmesi ya da kısaca PEG tüpü, mideye beslenme amacı ile takılır.Her ne sebeple olursa olsun, yutamayan, beslenemeyen hastalarda tercih edilen bir yöntemdir.Hayatının son dönemini yaşayan, yatağa bağımlı hastalarda, ileri evre kanser hastalarında uygulanır ve yaşamın idame edilmesi için gereken gıda alımını sağlar. PEG Tüpü Endoskopi ünitemizde takılmaktadır. PEG Tüpü Endoskopik olarak yumuşak beslenme tüpünün karın duvarından mideye takılması işlemidir. Hastalar PEG Tüpü ( Mide Tüpü) Takıldıktan birkaç saat sonra taburcu olabilmekte ve beslenebilmektedirler.

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.