Bisiklet takımı derece yaptı
Şampiyon Keskin'i ağırladı
"‘Aşkın Vav Hali" sergilendi
Kartalspor  işi bitirdi

Öğrenciler, Kaligrafi ile tanıştıHaber Tarihi : 30 Mart 2019 14:18

Yaşam

"Adabilim Okulları 5. Sınıf öğrencilerini Gençlik Merkezi Hat ve Kaligrafi Ustası Gürkan Eren ile buluşturdu. Öğrenciler "

Zamana Meydan Okuyan Zarif Sanat

Adabilim Okulları 5. Sınıf öğrencilerini Gençlik Merkezi Hat ve Kaligrafi Ustası Gürkan Eren ile buluşturdu. Öğrenciler bu sanatın inceliklerine dair bilgiler edindi.

Öğrencilerin soruları çerçevesinde söyleşi gerçekleştiren Gürkan Eren “Hat Arapça çizgi demektir. Türkler Müslüman olupve Anadolu'ya geldikten sonra hat sanatıylailgilenmeye başladılar ve bu alanda en parlak dönemlerini de Osmanlılar zamanında yaşadılar. Yaptığımız çalışmalar her ne kadar halk arasında hat sanatı olarak tanımlansa da aslında arap alfabesiyle yazılan hat sanatının latin harflere uyarlanmış halidir. Batıdada kaligrafi yazısı diye de adlandırılıyor ama bu kadar süsleme yapılmıyor daha sade olarak çalışılıyor. Kesik uçlu kalemler veya kamışla yazılıyor” dedi.  Kaligrafi Ustası Gürkan Eren söyleşi sonunda günün anısına öğrencileri isimlerinden oluşan bir çalışma yaptı.

Etkinlikle ilgili konuşan 5. Sınıfların Danışman öğretmeni Huzeyfe Say “Günümüzde daha çok dekoratif amaçla kullanılan, bir görsel sanat olan hat ve kaligrafi farklı yazı sistemlerinde, farklı kültür ve coğrafyalarda yapılmış.  Fakat gelişen teknoloji ile günden güne gözdeliğini yitiriyor. Bizde Hat ve Kaligrafi Ustası hocamızı okulumuza davet ederek öğrencilerimize hem kültürümüzü daha yakından tanıtmak ve hem de daha geniş bilgi sahibi olmalarını istedik” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.