Erenler'de meclis toplandı
Hacıoğlu'nda sona gelindi
Ülkemizde ilk kez gerçekleştirilecek
Asfalt ekipleri Karasu’da

Öğrenciler'den Kızılay'a ziyaretHaber Tarihi : 18 Mayıs 2019 12:51

Kültür-Sanat

"Adabilim Anadolu Lisesi Kan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Biyoloji öğretmenlerinin rehberliğinde Kızılay Kan Bağışı Merkezi’ni ziyaret etti."

En Temel Yaşam Kaynağımız

Adabilim Anadolu Lisesi 11. Sınıf öğrencileri Kan Haftası etkinlikleri çerçevesinde Biyoloji öğretmenlerinin rehberliğinde Kızılay Kan Bağışı Merkezi’niziyaret etti.

 

Ziyaret boyunca öğrencilere Kızılay'ın çalışma alanları ve faaliyetleri hakkında bilgi verildi. Yetkililer Türk Kızılayı’nın kamu yararına çalıştığına dikkat çekerek vatandaşların destekleri ile büyümeye devam ettiğini ifade etti. Kızılay’ın sadece kan bağışı kabul eden bir kuruluş olmadığı, insani yardım çalışmalarında da Kızılay etkin bir rol oynadığı öğrencilere anlatıldı. Sakarya Kan Bağış Merkezi Müdürü Oktay Topçu kan bağışının önemine vurgu yaparak, “Kan, en temel yaşam kaynağıdır. Bir canlıda, kan akışının durması demek, hayatının sona ermesi anlamına gelmektedir. Yetişkin bir insanda ortalama 5-6 litre kan bulunur. Yılda bir veya iki kez yapılacak olan kan bağışı birçok insana yaşam umudu olabilir. Her gün çeşitli kazalar, yaralanmalar ve operasyonlar gerçekleşmektedir. Bu noktada, kan ihtiyacı hayati önem taşır. Kanamalı hastalığı olan bir hastanın, ameliyatta 6-8 ünite kana ihtiyacı olabilmektedir. Bu hastanın, kurtulabilmesi için kan gereksinimi olduğu unutulmamalıdır. Kan bağışının olmadığı bir toplumda, her gün binlerce kişi hayatını kaybedebilir. Bu sebep ile düzenli kan bağışında bulunmak insanların hayatını kurtarır. Kan bağışı, bir sosyal sorumluluk olup, bir gün herkesin kana ihtiyaç duyacağı da bir gerçektir” dedi.

 

Hafta boyunca etkinliklerin süreceği bilgisini veren Adabilim Okulları Biyoloji Öğretmeni Didem Ünsal, “Okul dışında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerimizde bize eşlik eden, yaptığı çalışmalarla küresel barış ve dayanışmanın gelişimine de önemli katkılar sağlayan bu kıymetli kurumumuza başarılar diliyor, kan Haftası’nı yürekten kutluyoruz” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.