Özel Sporcular Kürsü'de
Vatan ve bayrak sevgisi
Gençler bizim geleceğimiz
Atletizmciler yarıştı

“Meme Kanseri Farkındalık Ayı” Haber Tarihi : 17 Ekim 2018 00:13

Sağlık

"Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nalan Ulufi, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle, meme kanseri hakkında bilgiler verdi. "

Özel Adatıp Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nalan Ulufi, “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” nedeniyle, meme kanseri hakkında bilgiler verdi.

 

Meme kanserinin, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlar arasında en sık görülen kanser türü olduğunu belirten Op. Dr. Nalan Ulufi, “85 yaşına kadar her 8 kadından birinin meme kanseri olacağı öngörülmektedir.” dedi.

 

Son yıllarda uygulanan tıbbi yöntemlerle birlikte, erken tanı ve tedavi ile meme kanseri hastaları arasında ölüm oranın düştüğünü, kişilerin normal yaşantısını sürdürebilir hale geldiğini dile getiren Op. Dr. Nalan Ulufi, sözlerine şu şekilde devam etti; “Önerilen,20 yaşından itibaren her kadın memesinin farkında olmalı ve kendi kendine meme muayenesini yapabilmelidir. Normal risk grubu kabul edilen, 20 - 40 yaş arası kadınlarda her üç yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl, uzman bir doktor tarafından klinik muayeneleri ve gerekli radyolojik tetkiklerini yaptırmalılar. Artmış risk grubuna giren kadınlarda ise, doktoru tarafından önerilen program doğrultusunda kontrollerin yapılması gerekir.”

 

Kadınların meme kanserinden korunmak için kilo almaması gerektiğini, özellikle büyüme çağında ve menopoz döneminde buna çok dikkat etmeleri gerektiğine dikkat çeken Op. Dr. Nalan Ulufi, “Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı ve menopoz tedavisi (HRT) için kullanılan ilaçların risk artışına yol açabileceği unutulmamalıdır. Ayrıca haftada üç kez, yarım saatten az olmamak üzere spor yapmak meme kanseri görülme riskini azaltmaktadır.” dedi.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.