"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

Kutluata, BaşkentteHaber Tarihi : 05 Temmuz 2012 13:15

Röportaj

"Erkan Tan ile Başkent’ten” programının konuğu MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata oldu. "

Fındık dalındayken yabancılaştı

TV8’de yayınlanan “Erkan Tan ile Başkent’ten” programına katılan Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata, hükümetin terör ve ekonomi politikalarını eleştirdi. Tarımın iflas ettiğini söyleyen Kutluata, “ Hükümet yabancılar ile fındık üreticisini karşı karşıya getirdi” dedi.

TV8 Ankara Temsilcisi Erkan Tan tarafından hazırlanıp sunulan “Erkan Tan ile Başkent’ten” programının dünkü konuğu MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata oldu. Ülke gündemine dair önemli açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Münir Kutluata, çarpıcı mesajlar verdi. Hükümete yönelik eleştirilerde bulunan Münir Kutluata, Türk milletinin adını inkar eden bir yönetim ile Türkiye’nin refaha kavuşamayacağını vurguladı. AKP hükümeti tarafından uygulanan yanlış ve tutarsız politikaların Türkiye’nin aleyhine sonuçlar doğurduğunu söyleyen Kutluata,“Devlet anlayışının yetersizliği yüzünden cesaretlendirilen bölücüler tarafından askerlerimiz şehit oluyor” dedi.

Kutluata, “10 yıllık bir iktidarın sonunda Türkiye'de her gün bu vatanın kahraman evlatları şehit oluyor. Bakın terörist takip ederken şehit vermiyoruz, karakolda beklerken şehit veriyoruz. Bizim güvenlik güçlerimiz baskı altına alınabilir mi? Güvenlik güçlerimizin eli kolu bağlı; kışlalarımıza teröristler baskın yapılıyor ” dedi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen terörist başının İmralı’da olup olmadığı konusunda konuşan Kutluata, “ Adalet Bakanı Sayın Sadullah Ergin'e söylüyorum. Terörist başını merak ediyoruz da, biz gidip bakıncaya kadar geri getireceğinizi düşünüyoruz” imasında bulundu. Kutluata terörist başının İmralı'da olup olmadığını doğru bir şekilde açıklamanın iktidarın işi olduğunu kaydetti.

Ekonomi de işlerin hiçte yolunda gitmediğine vurgu yapan Kutluata, tarım alanında gidilen uygulamalar ile çiftçinin çaresiz bir hale geldiğini ifade etti. Üreticinin önüne bir takım engellemeler konulduğunu söyleyen Kutluata, “ Üretim yapmakta zorlanan çaresiz çiftçi hükümet eli ile organize aracı kurumlar ile karşı karşıya bırakılıyor. Fındık üreticisi ürünün bol olmasına rağmen ümitsizlik içinde yaşamını sürdürüyor” dedi. Sakarya’yı buna örnek gösteren Kutluata, Sakarya’da fındık üreticisinin kaybının yüksek olacağını vurgulayarak bu endişesini dile getirdi.

Ekonomik fakirleşmenin unutturulmak için iktidarın yoğun çabası olduğunu söyleyen Kutluata, “ Ekonomik fakirleşme görünmez hale geldi. Tarım kaderi ile baş başa bırakıldı. Buğday, fındık ve mısır üreticisi kan ağlıyor. Tarım artık sadece gelenekten ötürü yapılıyor” dedi. Hükümetin 3 yıllık fındık stratejisine değinen Kutluata, “ O strateji bu yıl bitti. Ne oldu ya da ne değişti? Fiskobirlik tasfiye sürecine girdi. TMO geriye çekildi. Yabancı tekeller fındık üreticisi karşı karşıya kaldı. Köylünün ürününü ucuz satın almanın peşindeler. Daha önceden fiskobirlik depolarında saklanan köylünün ürününün artık ucuz satın alınması planlanıyor. İktidar bunun hesabını nasıl verecek?” dedi.

Sakarya’da 110 bin fındık rekoltesi olduğunu hatırlatan Kutluata, “ Hangi köye giderseniz her çiftçinin bir derdi ile karşılaşırsınız. Çiftçi ektiğinden para kazanamadığı için üretim yapamaz hale getirilmiştir. Geçtiğimiz sonbaharda olgunlaşmış mısırını hasat etmekten vazgeçen Sakaryalı çiftçileri hatırlayalım. Hasat masraflarını bile karşılamayacağından endişeleri vardı. Türk tarımı iflas etmiştir. Nitelikli tarım toprakları ve üretim kalitesi ile çok iyi bir konumda olan Sakarya’da durum böyle. Dolayısıyla Türkiye’nin her bölgesinde Sakarya örneğini gösterebiliriz” dedi.
 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.