"Hizmet mücadelesindeyiz"
Sosyal tesisler  hizmette
YADEM ekipleri sahada
Zabıtadan seyyar denetim

kAYMAKAM FESLİHANLA SÖYLEŞİHaber Tarihi : 02 şubat 2012 14:48

Röportaj

"Kocaali İlçesi’ne yüksekokul veya fakülte geliyor… "

Kocaali İlçesi’ne yüksekokul veya fakülte geliyor…

Sakarya’nın Kocaali İlçesi’nin Kaymakamı Mustafa Cihad Feslihan; İlçenin Genel Sağlık Sigortası, Sosyal Yardımlaşma Vakfı, Yurt Projesi, yeni hastane, Özel İdarenin aktardığı kaynaklar, turizm ve üniversite hakkında yapılan çalışmaları Gazeteci Levent CANDAN ile paylaştı…

“Kocaali Sosyal Yardımlaşma Vakfımızın 2 önemli projesi bulunuyor…”
“Açmabaşı Köyü’ndeki kooperatife, 53X4 kapsamında sür ineği verilecek…”
“Anadolulu Lisesi’nin bahçesine 300 öğrenci kapasiteli “Orta Öğrenim Yurt” yapılacak…
“Orta Öğrenim Yurt Projesi”, çok önemsediğimiz bir proje...”
“Kocaali’deki orta öğrenimdeki çocuklar, artık Karasu veya Adapazarı’nda okuma zorunda kalmayacak…”
“Öğrencilerimize SBS sınavlarına hazırlık kapsamında seminerler veriyoruz…”
“İlçemizde, 30 yataklı Devlet Hastanesi de kazandırılmış durumda…”
“İlçemize uzman hekim atanmasını bekliyoruz…”
“Özel İdarenin aktardığı kaynaklarla, ilçemize yatırımlar sürüyor…”
“Sahil sezonun kasalığı, turizmde istenilen seviyeye gelmemesi en büyük etken…”
“Yaz sezonun kasalığı engelleyici bir faktör. Buda aşılabilir,, tesisleşmeler çoğalırsa ilçenin turizm yönü biraz daha gelişecektir…”
“Üniversite konusunda atılan en büyük somut adım, ilçe belediyenin Alandere Mahallesi’ndeki yer tespitidir…”
“Projelendirme bittikten sonra, derneğimizin de katkılarıyla, ismi henüz gerçekleşmiş olan yüksekokul veya fakülte inşaat çalışması için adım atılacak…”

L.CANDAN: “Öncelikle sizi tanıyabilirmiyiz?..”
KAYMAKAM: “Batman Vali Yardımcılığı görevimden, Ağustos 2011’daki Kaymakamlar Kararnamesiyle Kocaali İlçesi’ne tayin oldum. Geldiğimizden itibaren hem ilçeyi tanıma hem de yapacağımız ve planladığımız çalışmalar konularda, izlenimlerimiz oldu, devam eden yatırımların takipsi söz konusu oldu. Yeni çalışmalara başlandı, bu konularda da bilgi verdik. yıl kamuda çalıştıktan sonra, Sakarya Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi’nden 2008 yılının Ekim ayında emekli oldum…”

L.CANDAN: “İlçede Yeşil Kart ve yeni yasası çıkan Genel Sağlık Sigortası ile ilgili çalışmalarınız nedir?..”
KAYMAKAM: “Genel ve son günlerde gündemde olan, 1 Ocak’tan itibaren vatandaşlarımızın hepsi Genel Sağlık Sigortalılık kapsamına girdi. Fakat bunların gelir tespitlerin yapılması, ilçelerde Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına verilen bir görevdi, bu kasmamda bizde ilçemizde, vatandaşlarımızı bilgilendirmek, başvuru sürelerini kaçırmamak için, gerekli olan duyuları yapmak amacıyla biz kaymakamlığımızca muhtarlar toplantısı tertipledik. Aynı zamanda yazdığımız yazılarla, muhtarlıklarımızla, vatandaşlarımızın bu konularda bilgilendirilmesini sağladık. Yine kaymakamlığımızca internet sitemizde duyuruları da yaptık, Valiliğimde bunu yakından takip ediyordu. Başvuruların yoğunluğunu göze alarak, vatandaşlarımız mağdur olmamasın diye, bizde Sosyal Yardımlaşma vakfını başvuruları kabul eden arkadaşlarımızın sayısının bu kapasitesini beşe çıkardık. Diğer kurumlardan, konuyla ilgili Başbakanlık genelgesi de yayınlandı. Personel görevlendirdik. Aynı zamanda bu başvuruların alımı, yaklaşık bir vatandaşımız için 25 dakika kadar sürüyor. Buda herhangi bekleme, sıra ve geçiş olmamaları için, hızla alma adına personelimiz daha fazla çalışmaya başladı. Tabi bu başvuru için bir safhası, diğer safhası da hane ziyaretleri, yani vatandaşlarımız evinde yapılacağı ziyaretler sonrasında, biz mütevelli heyetimizle aktarılan dosyalar hakkında karar alacağız. Süreç böyle işliyor, hane ziyaretlerini de kısa sürede gerçekleştirmek adına, diğer kurumlarca araç ve şoför görevlendirilmesi yaparak, han ziyaretlerini de hızlandırdık. Dolaysıyla, bu zamana kadar hiçbir sorunla karşılaşmadık. Düzenli olarak yaptığımız mütevelli heyeti toplantılarımızda da, hızlı bir şekilde onları karar bağlıyoruz. Bu ay sonuna kadar de büyük oranda vatandaşlarımızın başvurularını kararlaştırmış olacağız. Genel olarak, Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yaptığımız çalışmalar bunlardan oluşmaktadır…”

L.CANDAN: “Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın ve projeleriniz hakkında bilgi verirmisiniz?..”
KAYMAKAM: “Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın çalışmaları; ilçemizde son zamanlarda kış şartları olduğu için, vatandaşlarımıza kömür yardımı yapıldı. Yaklaşık 750 ton kömür talebi oldu bizim, şu ana kadar 550-600 tona kadar kömür dağıtımımız oldu. Kış şartlar ilerledikçe, ihtiyaç duyan vatandaşlarımıza, peyderpey dağıtımımız devam edecek. Yine bu kapsamda, sağlı, eğitim, muhtaçlık yardımları da belli aralıklar yapılıyor. Yaptığımız projeler kapsamında, vakfımızın en önemli 2 projesinden de bahsetmek istiyorum. Birincisi süt ineği projesi, bu proje kapsamında Açmabaşı Köyü’ndeki kooperatifimize, 53X4 kapsamında süt ineği verilecek. Yani, 53 aileye, 4’er adet olmak üzere süt ineği verilecek. Bu anlamda kooperatifimizin işletme binasının tadilatı da devam etmektedir. Süt ineklerinin temini, sağım makinesi ve yem kırma makinesi tedariki kapsamında önemli bir proje. Hayvan sayısı çok, şu aşamaya kadar işletme binasının tadilatı bitti, sağım makineleri ve yem kırma makineleri alındı, vatandaşlarımıza teslim edildi. Tarım Bakanlığı’nda hayvan ihalesi de gerçekleşti. Önümüzdeki günlerde hayvanlar gelip, vatandaşlarımıza dağıtılacak. Diğer projemiz bizim, “Orta Öğrenim Yurt Projesi”, bu de çok önemsediğimiz bir proje. Çünkü, özellikle köylerde yaşayan ailelerimizin lise seviyesindeki çocuklarını ilçe merkezindeki orta öğrenim okullarını gidip, gelmesi hem zahmetli, hem sorunlu oluyordu. Çocukları, diğer Karasu yada Adapazarı merkezinde okutma zorunda kalıyordu. Bizde bu sorunu çözmek amacıyla, ben burada göreve başlamadan önce, bu proje kabul edilmişti. Bizde bunun devamını sağladık. Şuna Anadolulu Lisesi’nin bahçemize, 300 öğrenci kapasiteli “Orta Öğrenim Yurt Projesi” var. Bu projemizin zemin etüdü tamamlandı. Şuan bu proje çizim aşamasında, proje tamamlandıktan sonra ihalesi gerçekleştirilip, ilçemize 300 öğrenci kapasiteli orta öğrenim seviyesinde, kız erkek olmak üzere, öğrenci yurdunu da önümüzdeki dönemde gerçekleştireceğiz. Bu da tabiî ki ciddi bir şekilde, özellikle kursal kesimdeki çocuklara, lise çağındaki kız ve erkek çocukların okullaşması, ortaöğrenime devam etmeleri ve daha rahat eğitim imkanı almaları konusunda, önemli fayda sağlayacaktır…”

L.CANDAN: “Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın eğitim faaliyetleri hakkındaki çalışmalarından bahsedermisiniz?..”
KAYMAKAM: “Bunun yanı sıra biz Valiliğimizin Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın uyguladığı projeleri de ilçemizde yansımaları da oluyor. SEBAP Projesi kapsamında, burda 8 öğrencimize dershaneye gitmesi konusunda burs yardımı gerçekleştirdi. Aynı zamanda taşıma merkezi köy okullarımızda öğrencilerimizin, en önemli ihtiyaç duyduğu konularda biri sınavlarda rehberliktir. Çünkü biz okul ziyaretlerimizde şunu fark ettik; çocuklarımız çalışkan, özverili, ama çocuklarımız sınav taktiklerini yeterince bilmiyorlar. Yani; sınavlara nasıl hazırlanması gerektiğini, soruları nasıl çözebileceklerini, hangi konularda soru çıkabileceğini, süreyle nasıl yarışacaklarını, ne kadar soru yaparsa nereyi tercih edeceklerini konusunda daha da bilgilendirmek, onlara rehberlik anlamında özel sektörden de, dershanelerden de yardım isteyerek, çeşitli seminerler vererek, özellikle hem ortaöğrenim alanında üniversite hazırlık anlamında, hem de ilköğretim sonrasında SBS sınavlarına hazırlık kapsamında bu seminerlerle çocuklara hazırlık anlamında rehberlik hizmeti yaptık…”

L.CANDAN: “Sağlık faaliyetlerindeki alışmalarından bahsedermisiniz?..”
KAYMAKAM: “İlçemizde sağlık alanında da çok güzel gelişmeler var. Aile Hekimliği sistemi şuanda devam ediyor. Aynı zamanda ilçemizde, 30 yataklı Devlet Hastanesi de kazandırılmış durumda. Bunun geçici kabulü tamamlandı. Şuan yerleşme safhasında. Önümüzdeki dönemde, yaklaşık birkaç ay sonra, gerçi biz ay gibi hedefliyoruz. Tüm müşmelatını taşıyıp, yeni binasında hizmet vermeye başlayacak. Tabi hastaneyle birlikte, uzman ekip, ihtiyacı da söz konusuydu. Sağlık Bakanlığı’na da biz bu konuda ki talebimizi bildirdik. Önümüzdeki atama döneminde de uzman hekim atanmasını bekliyoruz. Buda ilçemiz için çok güzel gelişmelerden biri…”

L.CANDAN: “İlçenin altyapı çalışmaları hakkında bilgi verirmisiniz?..”
KAYMAKAM: “Diğer bir konuda ilçemizdeki altyapı çalışmaları. Duble yol çalışmaları devam ediyor. Karasu hattından Melenağzı’na uzanan hatta, şuan çalışmalar mevcut…”

L.CANDAN: “Melen Barajı projesi hakkında bilgi verirmisiniz?..”
KAYMAKAM: “Melen Suyu, İSKİ’nin İstanbul’a içme suyu taşıması için 2. hattı. Buda yaklaşık Selahiye Köyü’ne kadar ulaştı. Diğer hattın yapımı da Selahiye ile Aydoğdu arasına kadar uzanıyor. Bu hat Kocaali’de, Gümüşoluk ve Çobansayfant’ın dışından, Selahiye’nin içinde geçiyor, arkadan da Akpınar’ın dış kısmından Geçip Karasu hattını takip edip, arkadan doğru devam ediyor. İlçe merkezini pareler kesiyor. Ordan da Kuyumculuk Bölgesinden devam ediyor. İSKİ’nin o çalışması da önümüzdeki zamanlarda tamamlanır. En önemli su Melen Barajı projesi. Melen Barajı projesi de, bize intikal eden bilgiye göre, ihale safhasında. Oda tamlandıktan sonra, özellikle ilçemizin Ortaköy Beldesi ve onun civarındaki köylerin arkasında baraj çalışmaları başlayacak. Tabi onun ihale şartlarının ne olduğu konusunda detaylı bilgimiz yok, buda önümüzdeki günlerde netleşecek. Bunlar tabi büyük yatırımlar…”

L.CANDAN: “Özel İdare’nin ilçeye yaptığı yatırımlardan bahsedermisiniz?..”
KAYMAKAM: “Bunun dışında Özel İdarenin aktardığı kaynaklarla, bizim köylerimizdeki yol, içme suyu çalışmalarımız, KÖYDES’le beraber sürüyor. Ciddi oranda geçmişte de yapıldı, mevcut halde de tamamlandı. Şuan devam eden 2 yatırımımız kaldı…”

L.CANDAN: “İlçenin turizm ile ilgili ve tanıtımıyla ilgili ne gibi çalışmalarınız var?..”
KAYMAKAM: “Kocaali; turizm potansiyeli olan bir ilçe. Sadece ormanlarıyla, akarsularıyla, nehirleriyle değil, en önemlisi sahil bandının geniş olmasıdır. Karadeniz sahilinde yer alması önem arz ediyor. Tabiî ki sezonun kasalığı, turizmde istenilen seviyeye gelmemesi en büyük etken. Bununla birlikte, istenilen tesisleşmede yok. Burada turizm konusunda özellikle ilçe belediyemizin sahil düzenleme çalışmaları var. Sahilin belli bir kısmında olan yürüyüş yolu ve kaldırım çalışması yapılmıştı. Şimdi onun devamı niteliğinde çalışmalar gerçekleşiyor. İlçe belediyemiz, sahil kısmında altyapı çalışmalarına ağırlık veriyor. Tesisleşme konusunda yeni tamamlanan bir tane otelimiz var, Sun otel diye. Otel tamamlandı, hizmete de açıldı. Tabi tanıtılabilir konusunda çalışmalar yapılıyor. Onun dışında Ekşioğlu Pansiyon’da tesisleşmede önemli pansiyon konaklamalardan biri. Tabi bu sayıların artması, yatak kapasitelerinin çoğalması en büyük tesisleşmedir. Burada yaz sezonun kasalığı engelleyici bir faktör. Buda aşılabilirse, tesisleşmeler çoğalırsa ilçenin turizm yönü biraz daha gelişecek…”

L.CANDAN: “İlçede üniversite veya yüksekokul yok. Bununla ilgili çalışmalarınız varmı?..”
KAYMAKAM: “İlçemizde Üniversite birliği kurulmuş geçmişte. Üniversite Yaptırma ve Yaşatma Birliği diye faaliyet gösteren bir derneğimiz var. Bu dernek ilçemiz eşrafından oluşuyor ve amaçlanan üniversitenin bir fakültesi, öncelikle fakültenin ilçeye yapılaması. Bu konuda atılan en büyük somut adım, ilçe belediyemizin yaptığı yer tahsisi konusu oldu. Alandere Mahallesi’nde bir yer tespiti var. Oraya ilişkin olarak dernek tarafından da yer zemin etüdü çalışmaları gerçekleştirildi. Rektörlükte bu konuda görüşmeler yapıldı. Rektörlüğümüzün bu konuda ciddi destekleri var. Rektörlüğümüzün uzman ekipleri geldi, incelemelerde bulundu, yer incelemesi yaptılar, zemin etüdü de tamamlandı. Şuan proje konusunda çalışmalar devam ediyor. Nasıl bir bina yapılacağına ilişkin, üniversitenin teknik konulardaki daire başkanlığı, projelendirme hizmetini gerçekleştirmededir. Derneğimizde bu konuyu yakından takip etmektedir. Projelendirme bittikten sonra, derneğimizin de katkılarıyla, yüksekokul veya inşaat çalışması için adım atılacaktır. Bu vesileyle, bizimle yaptığınız bu röportajdan dolayı teşekkür eder; başarılarının devamını dileriz…”

02.02.2012
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.