"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

İrem Çatır, sokak hayvanlarını anlattıHaber Tarihi : 16 Temmuz 2012 12:00

Röportaj

"Netyorum’un bu haftaki konuğu, Sakarya Doğa Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı İrem Çatır oldu. "

İrem Çatır; Sokak Hayvanlarını Sevmeyebilirsiniz Ama..

Radyonet -Netyorum’un bu haftaki konuğu, Sakarya Doğa Hayvan Hakları Koruma Derneği Başkanı İrem Çatır oldu. İrem Çatır, hayvan hakları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
Hayvanları, özellikle sokak hayvanlarını sevmeyebilirsiniz, ama onların da yaşama haklarının olduğunu unutmayın, en azından bu hakka saygılı olun.
Eğer bir sürücü, seyir halindeyken kaza sonucu bir hayvana çarptığında olay yerinden kaçmaması gerekir. Zira bir tanık veya güvenlik güçleri gördüğünde, ceza alması kaçınılmazdır. Onun için, böyle bir kaza anında, yaralanan hayvana müdahale ederek, en yakın veterinere götürmesi ve tedavi ettirmesi gerekir. Kaza olayını da fotoğraf çekerek ispatladığında, yaptığı masrafları sigorta karşılayacaktır. Ama bu durumu, çoğu sürücümüz bilmemektedir.
Bu önemli bilgiden sonra, İrem Çatır dernek, dernek çalışmaları ve hayvan hakları hakkında şu bilgileri verdi;
Öncelikle dernek kurma fikri nereden aklınıza geldi?
Sakarya’da yıllardır hayvanlara yaşatılan acıları görmekte ve bireysel olarak bir şeyler yapmaya çalışmaktaydım. Bu çırpınışlarım esnasında benimle aynı sıkıntıları yaşayan ve bir şeyler yapma gayretinde olan hayvan severlerle yolumuz kesişti. Böylece 'ben' olarak yapamadıklarımızı 'biz' olarak yapabilmek adına derneğimizi kurduk.
Dernek olarak ne gibi faaliyetleriniz var?
Derneğimiz yaklaşık 4 yıldır faaliyette. Amacımız 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununu Uygulatarak Hayvanların hak ettikleri gibi varlıklarını sürdürmelerini sağlamak. Bu amaçla kurum ve kuruluşlara pek çok dilekçe yolladık ve yasada yer alan yükümlülükleri yerine getirmelerini talep ettik. Yine Dernek olarak itlaf yolunu seçen belediyelerle zamanında çok kanlı bıçaklı olduk. Şimdi şimdi itlaf olayları azalmaya başladı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi bir RM açarak kısırlaştırma ve aşılama işlemlerine hız verdi. Yine yakın dönemde Orman Su İşleri Bakanlığı Besleme ve Su odakları oluşturdu.

Sakarya’da halkın sokak hayvanlarına bakışı sizce nasıl?

Sakarya'da çok uzun süredir sokak hayvanı problemiyle karşı karşıya olmamızın temel sebebi aslında, insanların bu hayvanlara bakış açısı. Sokakta kedi köpek görmeye tahammülsüz bir milletiz ama konu cins hayvana gelince dünyanın parasını acımadan veririz. Sonra da aldığımız hayvanı da sıkılır başımızdan atmanın yollarını ararız. Çark Caddesini şöyle bir gezin çeşit çeşit cins köpeklerle ortalıkta gezinerek caka satan gençler direk gözünüze çarpar. Sorsanız hepsi HAYVAN SEVİYORDUR ama HANGİ HAYVANI?

Sakarya’daki Sokak hayvanı probleminin çözümü için sizce çalışmalar yeterli mi?
5199 sayılı yasa sokak hayvanlarının kısırlaştırılması, aşılanması ve rehabilite edildikten sonra alındıkları yere bırakılması görevini belediyelere vermiş ve bu amaçla her belediyenin bakımevi oluşturmaları gerekliliğinin altını çizmiştir. Buna karşı ilimizde söz konusu hizmet yalnızca Büyükşehir Belediyesine ait olan RM de gerçekleştirilmektedir. Tüm il, ilçe ve beldelere tek bir merkezin yetemeyeceği ise ortadadır.
SORUN ne kadar ortadaysa aslında ÇÖZÜM de o kadar ortadadır. Belediyeler üzerlerine düşeni yapar sistemli bir kısırlaştırma işine girişirse, pet shoplarda hayvan satışı daha sıkı denetlenirse, hayvan sahipleri hayvanını üretme merakından vazgeçerse sokak hayvanı problemi de kalmayacaktır.

Hayvan sahipleri demişken, pitbull gibi saldırgan köpekler hakkında ne düşünüyorsunuz?
Pitbull, dogo gibi yasak ırk kapsamında bulunan köpeklerin üretimi, satışı ve sahiplendirilmesi aslında 2004 yılında çıkan 5199 sayılı kanunda yasaklanmıştır. Buna karşı geçen süreçte bu hayvanlar üretilmeye ve satın alınmaya devam etmiştir. Yeni yasa tasarısında yasak ırk kapsamında bulunan köpeklerin belli süre kapsamında barınaklara teslim edilmesi konusunda bir madde bulunmaktadır fakat hayvan severlerin tepkileri neticesinde bu maddenin yumuşatılacağı ortadadır. Fakat açıkça şunu söyleyebilirim ki artık köpek dövüştürenleri ağır cezalar bekleyecektir.

Hayvanı sevmeyen, insanı da sevemez. Çünkü o da bir insan gibi bir canlıdır, bizler gibi bir can taşır.

RADYONET- NETYORUM 2012

 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.