Analig’de Judo Heyecanı
Erenler sigaraya "hayır" dedi
Erenler Belediyesin'den kritik hamle
Kılıç çalışmaları inceledi

Hafız Hasan Hoca’ya VefaHaber Tarihi : 30 Haziran 2013 02:14

Kültür-Sanat

"“Gelecek nesillere anlatılmalı”"

  

“Son Yüzyılın canlı Tanığı”

 

 

Hafız Hasan Hoca’ya Vefa

 

Bugün 106 yaşında olan, “Son Yüzyılın Canlı Tanığı” Hafız Hasan Hoca için düzenlenen şükran programı Vali Mustafa Büyük, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu başta olmak üzere, protokol üyeleri, hocanın eski öğrencileri ile kalabalık vatandaş topluluğunun katılımı ile gerçekleşti.

 

“Hafız Hasan Hoca adına Kur-an Kursu açıldı”

Hafız Hasan Hoca’nın bugün 106 yaşında yaşamını sürdürdüğü Erenler İlçesi’nin Büyükesence Mahallesi’nde adına düzenlenen şükran programı önce Hafız Hasan Hoca’nın adını taşıdığı ve yapımı Erenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kur’an Kursunun açılış programı ile başladı. Programa Sakarya Valisi Mustafa Büyük, AK Parti Sakarya Milletvekili Dr. Hasan Ali Çelik, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Erenler Kaymakamı Mustafa Nazmi Sezgin, Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Erenler ilçe Müftüsü Hüseyin Baş’ın yanı sıra hoca efendinin talebeleri ile birçok vatandaş katılırken AK Parti Sakarya Milletvekili Doç. Dr. Ayşenur İslam’da telgraf gönderdi.

 

“İstiklal Marşı’nın okunması esnasında duygulu anlar yaşandı”

Hafız Hasan Hoca’nın adını yaşatmak adına yapımı Erenler Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Kur-an Kursu’nun açılışı öncesinde düzenlenen programda Erenler Ali Dilmen Orta Okulu Öğrencilerinden oluşan Mehteran takımının sunumları, Erenler İmam Hatip Orta Okulu Öğrencilerinin okuduğu ilahiler, Hafız Hasan Hoca Kur-an Kursu kız öğrencilerinin okuduğu ilahiler davetlilerin büyük beğenisini kazanırken yine Hafız Hasan Hoca Kur-an Kursu’nun bir kız öğrencisi tarafından okunan on kıta İstiklal Marşını Hafız Hasan Hoca gözyaşları ile dinlerken protokol üyeleri ile vatandaşların da duygulu anlar yaşamasına sebep oldu.

 

“Asırlık Bir Çınarın Hikâyesi” Kitabı ilgi gördü

Hafız Hasan Hoca’nın adını ölümsüzleştirmek adına Erenler Belediyesinin büyük destekleri ile Sakarya İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz tarafından kaleme alınarak 5 Bin adet basılan ve vatandaşlara dağıtılan hoca efendinin hayatının anlatıldığı “Asırlık Bir Çınarın Hikâyesi” adlı kitap protokol üyeleri ile vatandaşların büyük ilgisini çekti.

 

Erenler İlçe Müftüsü Teşekkür Konuşması yaptı

Erenler İlçe Müftüsü Hüseyin Baş yaptığı kısa teşekkür konuşmasında, “Daha önce hocamızın yapmış olduğu baraka tipi bir kuran kursunda hizmet verilirken; özellikle Belediyemizin büyük katkıları ile açılışını gerçekleştirmek üzere toplandığımız bu muhteşem Kur-an Kursumuz meydana geldi. Biz Belediyemizi her zaman her türlü hayırlı hizmetlerimizde yanımızda görüyoruz. Özellikle başta Belediye Başkanımız Cavit Öztürk’e, Başkan Yardımcılarımıza kıymetli müdürlerine ve personeline ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

“18 Yıl Boyunca Türkçe Ezan”

Sakarya il Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz kendisi tarafından kaleme alınan Hoca efendinin hayatının anlatıldığı kitaba ilişkin; “Her Kitabın bir kaderi var derler. Geçen yıl mayıs ayında Sayın Valimiz aradı. Büyükesence de bir hoca efendiye gideceğiz dedi. Onun üzerine buraya geldik hocamızı tanıdık ilk defa. Ondan sonra yine haziran ayında bir toplantı olmuştu. Erenler Belediye Başkanımız Cavit Öztürk Hasan Hoca ile ilgili bir hatıra kitabı hazırlayalım dedi. Bizde o tarihten itibaren çalışmalarımıza başladık. Aşağı yukarı 18-20 hafta boyunca hocamızın evine geldik. Bizi ağırladı. Bir-bir buçuk saat her hafta konuşmalarını dinledik. Bu kitapta Adapazarı’nın, bölgenin, Erenlerin, Büyükesence Mahallesinin geçmiş tarihini buluyoruz. Hocamızın 18 yıl boyunca nasıl Türkçe Ezan okumak zorunda bırakıldığını, Kur-an öğretirken çektiği sıkıntıları, gördüğü eziyetleri, bu kitapta bulabiliriz” dedi.

 

Vali Mustafa Büyük’ten Şükran Beratı

Sakarya Valisi Mustafa Büyük, “Son Yüzyılın Canlı Tanığı” ve “Asırlık Bir Çınar” diye bahsettiği Hafız Hasan Hoca için; “Bir asırlık ömrünü Kur-an’a adadı. Ülkemizin Memleketimizin çocuklarını yetiştirdi. Hayatını onlara vakfetti. Kendi kültür ve inanç hayatımızın, gelişmesine büyük katkılarda bulundu. Şimdiye kadarki yapmış olduğu hizmetler, yetiştirdiği insanlar, Memleket için göstermiş olduğu gayretten dolayı Allah kendisinden razı olsun. Bu Devlet senin elini öper” diyerek Hafız Hasan Hoca’ya Şükran Beratı’nı takdim etti.

 

Hafız Hasan Hoca Efendi’den Teşekkür ve Dua

Hafız Hasan Hoca Efendi kendisine gösterilen bu büyük ilgi ve alakadan dolayı emeği geçen herkese teşekkür ederek şöyle dua etti; “Cenabı Allah Cennete kavuştursun. Hayırlı uzun ömürler versin. Allah her türlü afetlerden muhafaza etsin. Cenabı Allah düşman ayakları altında bırakmasın” dedi.

 

“Gelecek nesillere anlatılmalı”

Erenler Belediye Başkanı Cavit Öztürk, Hafız Hasan Hoca Efendi için düzenlenen şükran programına katılan ve emeği geçen herkese teşekkür ederek, sonraki yıllarda da bu etkinliğin devam ettirilmesi için çalışacaklarını, Zira Büyükesenceli Hafız Hasan Hoca Efendi’nin de halis ulema sınıfına mensup insanlardan biri olduğunu, Ömrünü Kur-an’a adamış Hoca Efendi’nin zor zamanlarda yaşamış asırlık bir çınarın ismini, hayatını gelecek nesillere unutturmamak adına bu etkinliğin devam ettirilmesi gerektiğini söyledi.

 

 

 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.