Özel Sporcular Kürsü'de
Vatan ve bayrak sevgisi
Gençler bizim geleceğimiz
Atletizmciler yarıştı

Göz, cerrahisi önemliHaber Tarihi : 15 Eylül 2018 17:29

Sağlık

"Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, “Katarakt ameliyatı düşünüldüğü gibi basit, önemsiz bir operasyon değildir. "

Göz; kalp ve beyin cerrahisinden farksız

 

Katarakt cerrahisinin önem bakımından bir kalp ya da beyin cerrahisinden farkı olmadığını dikkat çeken Sakarya Marmara Göz Merkezi’nden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, “Katarakt ameliyatı düşünüldüğü gibi basit, önemsiz bir operasyon değildir. Doktorun tüm dikkatini vermesi gereken ve deneyimin önemli olduğu bir cerrahidir” dedi.

 

Katarakt ameliyatına bağlı en istenmeyen durumun gözde enfeksiyon gelişmesi olduğunu ifade eden Sakarya Marmara Göz Merkezi’nden Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar; “Zamanında fark edilmeyen enfeksiyon, şiddetine ve tedavi aşamasına bağlı olarak hastanın gözünü kaybetmesine bile neden olabilir. Bu nedenle katarakt ameliyatları hafife alınmamalı, tam teşekküllü hastanelerde ve katarakt cerrahisinde uzmanlaşmış hekimler tarafından gerçekleştirilmedir” dedi.

 

“Katarakt ameliyatı basit ve önemsiz gibi algılanmamalı”

“Katarakt tek tedavi yolu cerrahi ameliyat olan bir hastalıktır” diyen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar, “Gelişen teknoloji ve uzmanlaşma ile katarakt, gün içinde gerçekleştirilebilen operasyonla kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Ancak kolaylıkla tedavi edilebilmesi katarakt ameliyatının basit ve önemsiz gibi algılanmasına neden olmamalıdır. Çünkü katarakt ameliyatı önem bakımından kalp ve beyin ameliyatlarından farksızdır” dedi.

 

Nelere dikkat edilmeli?

Katarakt ameliyatı olacak hastaların tedaviye karar vermeden önce dikkat etmeleri gereken noktalara değinen Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Hastalar mutlaka katarakt ameliyatını gerçekleştirecek olan hekimin tecrübesini ve katarakt ameliyatı olacakları kurumun bu konudaki deneyimini, başarısını ve hijyenik şartlarını çok iyi bir şekilde değerlendirmelidir. Bir diğer önemli kriter ise katarakt ameliyatında kullanılacak olan malzemelerin kalitelerinin, sterilizasyonlarının ve özelliklerinin sorgulanmasıdır” dedi.

 

Muayene Önemli

Ameliyat öncesi gerçekleştirilecek olan muayenenin önemine dikkat çeken Doç. Dr. Yıldırım Bayezıt Şakalar “Katarakt, göz muayenesi ile teşhisi yapılabilen bir hastalıktır. Ancak katarakta eşlik eden başka göz hastalıkları var mı, yok mu diye hastanın detaylı göz muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Bu muayenede; korneanın saydamlığı, kataraktın yapısı, merceğin pozisyonu, göz bebeğinin genişliği, retinanın durumu ameliyat planından önce detaylıca incelenerek hastanın tedavisi operasyon açısından değerlendirilir. Bulgular sonucunda ameliyat kararı alınırsa da yapılacak yöntem ve göz içine yerleştirilecek mercek hakkında alternatifler hastaya detaylı bir şekilde anlatılmalıdır” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.