"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

“Gel benden helallik iste!”Haber Tarihi : 18 şubat 2012 18:15

Röportaj

"MHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Suat Çokluk katıldığı radyo programında yine Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çil’e yüklendi. "

MHPli Çokluk’tan Ak Partili Çil’e gönderme:
“Gel benden helallik iste!”

MHP Adapazarı Belediye Meclis Üyesi Suat Çokluk katıldığı radyo programında yine Ak Partili Belediye Meclis Üyesi Ahmet Çil’e yüklendi. Çokluk, canlı yayında Ahmet Çil’e “Gel benden helallik iste. Söylediklerin doğruydu, kusuruma bakma de ve Mayıs’ta yapılacak meclis oturumunda istifanı bas” diye seslendi.

Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Suat Çokluk, Ahmet Çil’i meclisin verdiği yetkiyi kötüye kullanmakla suçladı.

89.3 Radyo Net’de Detay Programı’nda konuşan Suat Çokluk, bir süredir Ahmet Çil ile arasında yaşanan polemiğin perde arkasını şu sözlerle anlattı:

“Bir çay içimlik toplantıya katıldılar”

Ak Partili belediye meclis üyeleri Ahmet Çil ve Orhan Şahin, 8-10 kez, sadece bir çay içimlik toplantılara katıldı ve tek bir evrakı dahi görmeden gitti. Bu iki kişinin denetim kuruluna katkısı da işte bu şekildedir. Sayın Ahmet Çil de zaten oturumlara katılmadığını itiraf ediyor. 45 günlük inceleme süresi vardı. 12 maddeden oluşan Belediye’nin eksiklerine ilişkin bir rapor hazırladım ve bu raporu mali işler müdürüne teslim ettim. Müdür Osman Eker’e dedim ki, “Bu raporu kendim hazırladım.12 maddesi eksik, arkadaşlar isterlerse benim 12 maddemi de yok saysınlar, belediyede her şey normaldir desinler ama bana imzaların altında şerh düşeceğim bir boşluk bıraksınlar”…

“Emek hırsızlığı yaptılar”

Oysa bana ait maddelerden 8 ini seçerek sahiplendiler. Yani emek hırsızlığı yaptılar. Bunları nasıl buldukları da muamma…Kendi imzalarıyla, bizim imzamıza gerek, duymadan meclis üyelerine dağıttılar ve kendi raporlarıymış gibi kabullendirme gafletinde bulundular. Bunun adı emek hırsızlığı değil de, nedir? Nisan meclisinde söz aldım, bu durumu dile getirdim. Hatta meclisi ikna etmek için şunu söyledim, dedim ki 3 denetim komisyonu üyesi bir araya gelsin, onlara soru sorayım, diyeyim ki üçünüz kafa kafaya gelin, benim ortaya koyduğum faturalardan sadece 3 tanesinin adını söyleyin”…Birbirlerine baktılar. Benim o söylemim üzerine işte o an Ahmet Çil’in hata yaptığı an başladı.

“Beni yalancılıkla itham etti”

Çil, o soğuk atmosferde kendini aklama havasına bürünerek ayağa kalktı. “Bu 3 arkadaş katılmadıkları toplantılar için hak etmedikleri komisyon ücretlerini alarak haksız kazanç elde etmişlerdir” dedim ve sayın Çil’in geriye dönüş yapamayacağı o çıkış ortaya çıktı ki, beni en çok üzen de buydu. Sayın Çil “Suat Bey yalan söylüyor” dedi. Bana “Bunu ispat et, istifa ederim” dedi. Ben onu istifaya çağırmadım, istifa ederim diyen kendisiydi. Şimdi ise “ister et, ister etme” der durumuna geldik…

“Çil ve Şahin’le husumetimiz yok”

MHPli Suat Çokluk “Emek hırsızlığı dediğiniz olay gündeme gelmeseydi, yani hazırladığınız rapora sahiplenmeselerdi, bu olay günyüzüne çıkar mıydı?” şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:
“O komisyonda olan Ahmet Çil ve Orhan Şahin en eski tanıdığım iki kişi ve ikisiyle de aramda en ufak bir husumet olmamıştır. Ömer Aslan ile de hiçbir sorunumuz yoktur. Her ikisi de bana yanlışı olmayan insanlardır. Şimdi bu kanaatiniz değişti mi derseniz, bu durumun bu olayla ilgisi yoktur derim. Tek üzüldüğüm şey beni yalancılıkla suçlamasıydı. Süleyman Dişli’ye dedim ki, “Bunun ispatı çok kolaydır. Lütfen mali işler müdürünüzü buraya getirtin, o evrağı veya o bordroyu görelim, üzerinde imza var mı, yok mu görelim” dedim ama maalesef o evrak dosyadan çıkıp meclise gelmedi.

“Meclis yetkisini kötüye kullandılar”

Suat Çokluk, radyo programında, Ahmet Çil’in “Bana komplo kurdular” şeklindeki iddiasının hatırlatılması üzerine Çil, Şahin ve Aslan’ın meclisin verdiği yetkiyi kötüye kullandıklarını öne sürerek, şöyle konuştu:

“Çırpındıkça da battılar”

“Ne Ahmet Çil, ne Orhan Şahin, ne de Ömer Aslan’ın birkaç milyara ihtiyacı yok, olmadı da, ancak meclisin verdiği yetkiyi kötü kullanmaları maalesef olayı bu noktaya getirmiştir. Çil de, Şahin de, Aslan da paraya tamah göstermezler. Yaptıklarına rağmen, benim raporumu kendi raporları gibi sunmasından kendileri dahi rahatsız oldu. Allah olayı öyle bir evirdi çevirdi ki, durum içinden çıkılmaz hale geldi. Çırpındıkça da battılar.

“Mayıs oturumunda istifayı bas!”

Ahmet Çil sessiz kaldı dediniz. Oysa sessiz kalmadı, sadece imzayı ve aldığı parayı inkar etti. “İmza benim değil, parayı da çalışanım aldı” dedi. Ben müneccim değilim ki, bu imza kime ait bileyim.. Adının karşısında imza var mı? Var. Kasana da para girmiş mi? Evet. Kendin söylüyorsun..Eee o zaman? Suat Çokluk yalan söylemiş mi? Hayır…İspat et, istifa ederim diyen Çil değil mi? Evet. O halde daha ne bekliyor?

“Benden helallik iste”

Sayın Çil’in yapması gereken bir tek şey var; Mayıs meclisine gelmek ve istifa etmek... Bana ağabey diyen kişi olarak, karşıma geçip de “Suat ağabey söylediklerin doğru, ben size haksızlık ettim, yalancı dedim ama kusura bakma, hakkını helal et” demek…”

“Parayı bağışla, çık işin içinden”

Ak Partili belediye meclis üyesi Ahmet Çil’in, “Hak etmediği halde kendisine iletilen oturum ücretlerini Adapazarı Belediyesi’ne teslim etmek istedim, ancak kabul etmediler” şeklindeki açıklamasını değerlendiren Suat Çokluk, Çil’e seslenerek, “Adapazarı Belediyesi’ne parayı iade etmek için niye dilekçe ile başvuruyorsun ki? Bağış yapmak istiyorum de, parayı bağışla olay senden çıksın…İn aşağıdaki gelir müdürlüğüne, alın bana şu yanlışlıkla gönderdiğiniz parayı de gitsin...Sonra da gel meclise, ben parayı iade ettim de, çık işin içinden…Niye demiyorsun?”şeklinde konuştu.

Hülya Sürücü’nün, “MHP Sakarya İl Başkanı Orhan Ünver, Detay Programında, Ahmet Çil olayı için “örtbas edeceklerdi” şeklinde ifade kullandı. Sizce de bu olay örtbas edilecek miydi?” şeklindeki sorusunu yanıtlayan Suat Çokluk şunları söyledi:

“Alengirli işlere aklım ermez”

Radyo programında, Ahmet Çil’in “bana komplo kurdular” şeklindeki açıklamasını değerlendiren MHPli Suat Çokluk, “Komplo var mı, yok mu bilmem, benim alengirli işlere aklım ermez” dedi. Çokluk şöyle konuştu:
“2009 Mart yerel seçimlerinde muhalefet olarak kaldık. MHPli Yüksel Ayanaoğlu Adapazarı Belediye Başkanı olsun, biz de yardımcı olalım dedik..Ama halk iradesi Ak Parti’ye iktidar, bize de muhalefet yetkisi verdi. Halk bize “Sayın Dişli’ye yardımcı olacaksınız, doğru yaptıklarını takdir edin, eksiklerini de eleştirin” dedi…Bu olayı gördüm, neticede sustum mu? Hayır. Susabilirdim, ama yapmadım, peki susan var mı? Belki de vardır, bilemem ama, ben susmam. Çünkü ben meclis üyeliği görevine susmak için gelmedim. İnşallah belediyeye katkı veriyorumdur. Komplo var mı, yok mu bilmem, benim alengirli işlere aklım ermez. Aralarında sorun varsa, o da onların kendi iç sorunları”.

“Allah onların yardımcısı olsun”

Detay Programında, “Resmi belgeyi imha ve tahrip etmek” iddiasıyla aleyhte soruşturma açılması isteğini de yorumlayan Çokluk, “Benim hakkımda açılan herhangi bir soruşturma izni yoktur. Hakkında soruşturma izni verilenler belli, Allah onların yardımcısı olsun” dedi. Çokluk, “İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceleme yaptı, ben de dahil hepimizin ifadelerini aldı. Rapor İçişleri Bakanlığına gönderildi. İdris Naim Şahin imzasıyla bana da raporun sonucu iletildi. Rapor çok açık, Ahmet Çil, Orhan Şahin ve bir belediye çalışanı hakkında soruşturma açılması kararı yer aldı. Suat Çokluk için soruşturma açılmasına gerek durulmadığı ifade edildi. Benim hakkımda açılan herhangi bir soruşturma izni yoktur. Hakkında soruşturma izni verilenler belli, Allah onların yardımcısı olsun”şeklinde konuştu.

“Süleyman Dişli ile polemiğe girmem”

Canlı yayında, Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin konuyla ilgili yaptığı basın toplantısında söylediklerini de değerlendiren Suat Çokluk, “Dişli’nin açıklamaları sizi tatmin etti mi?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:
“Sayın Dişli’nin açıklamaları kendini bağlar, Sayın Dişli o şekilde açıklama yapma gereği duymuştur. Dişli ile “bunları söylemeliydi, ya da şunları söylemeliydi” gibi polemiklere girmem. Belediye başkanı da, Ahmet Çil de Ak Partili. Kendi sorunlarını, kendi içlerinde çözsünler. Kent için hizmet etsinler yeter”.

“Sangarius Projesinde başarısızlığı itiraf ettiler”

Hülya Sürücü ile Detay Programı’nda Sangarius Projesi’ne de değinen MHPli Suat Çokluk, böylesi önemli bir proje görüşülürken Süleyman Dişli’nin Amerika’da olmasını eleştirdi ve şunları söyledi:
“Seçim öncesinde bu projeyi öyle bir anlattılar ki, sanki proje Sakarya’yı uçuracakmış gibi hava estirdiler..Bir Sakaryalı olarak bu projeyi gerçekleştirecek olana teşekkür etmek lazım. Ama maalesef Sayın Dişli itiraf etti. Bu projede başarısız olduk dedi. Yani başarısız olduğunu gizlemedi. Zaten her belediye, her projede başarılı olacak diye bir kaide yoktur. Önemsenen proje başarılır, başarılamamışsa önemsenmemiş olduğu düşünülebilir…”

“Satmakla bir yere varamazsınız”

Süleyman Dişli’nin Sangarius Projesini gerçekleştirmeyi düşündüğü arazinin satışına ilişkin yaptığı açıklamayı değerlendiren Suat Çokluk, “Satmakla bir yere varamazsınız” dedi ve şöyle konuştu:
“Şimdi araziyi satma niyetine girdiler. Sayın Dişli bize, “Araziyi satmak istiyorum, zararın neresinden dönersek kâr, bana bu yetkiyi verin” dedi. Kendine göre savunma yaptı. Geçmişte bu konu hakkında çekimser kalmıştık, çünkü pek bilgi sahibi değildik. Ama Ak Partililer ne yaptılar? Reddettiler. Yani konu ilk mecliste gündeme geldiğinde Süleyman Dişli’ye yetki vermeyenler kendi partilileriydi…Sayın Dişli’nin avukatı yok muydu ki? Arazinin satılamayacağını bilmiyorlar mıydı? Biz hiçbir arazinin satışını istemeyiz. Böyle bir değer neden satılsın ki? En kıymetli yerler maalesef elden çıkarılıyor. Satmakla bir yere varamazsınız. Bunu Adapazarı hak etmiyor”

“Çıkaracaksanız niye gündeme koydunuz?”

Suat Çokluk, projeye ilişkin Ak Partili meclis üyelerine yüklendi ve meclisi neden terk ettiklerine de şöyle açıklık getirdi:
“Bir sürü gelir çeşidi var, satmak en kolayı…Onlar kolayı seçiyorlar. İkinci mecliste de bu proje görüşüldü ama, yeterli çoğunluk olmadığı için oturumu terk ettik. Ertesi gün ne oldu? Ak Partili meclis üyeleri bizi haklı çıkarırcasına gündemden o maddeyi çıkardılar..Çıkaracaksanız niye gündeme koydunuz? Biz meclisi terk etmenin marifet olduğunu savunmuyoruz. Ama o gün o oturumu terk etmek en doğrusuydu” dedi.

“Gitmezsem Adapazarı haini ilan etsinler”

Programda Süleyman Dişli’nin Amerika gezisini değerlendiren Meclis Üyesi Suat Çokluk, “Amerika’ya neden gittiğini açıkla, yoksa ben açıklarım” diyen MHP Sakarya İl Başkanı Orhan Ünver’in sözlerini de şöyle yorumladı:
“İl Başkanımızın mutlaka bildiği şeyler vardır, Sayın Orhan Ünver laf olsun diye bir şey söylemez.Yurt içi ya da yurt dışı gezilerine asla karşı olan biri değilim. Sayın Süleyman Dişli bir proje hazırlasa ve bana dese ki, “şu projeyi hayata geçirmek istiyoruz. Bu proje için senin Uganda’nın x şehrine gitmen lazım” o zaman gitmezsem beni Adapazarı haini ilan etsinler. Bitlis’e gidin bu projenin maliyetini araştırın desin, bu Ak Partili belediyedir, gitmem dersem, yine beni hain ilan etsinler…Özetle ABD gezisinin muhatabı Dişli’dir. Ama Dişli’nin basın toplantısında yaptığı açıklamanın içinde, benim de, il başkanımın da almak istediği cevap yok. Ben icraat istiyorum. Bu tip geziler meclis üyelerinin ancak bireysel ufkunu geliştirir. Yurt dışı gezilerine kendi paranla gitmiyorsun, Belediyenin parasıyla gidiyorsun, yani o parada onca insanın hakkı var. Yarın hesaba gittiğinizde 200 kişiden helallik alabilecek misiniz, o da ayrı bir konu”…

“Görmedim, duymadım, vebal alamam”

Adapazarı Belediye Başkanı Süleyman Dişli’nin “makam aracını özel işlerine kullandığına dair” ortaya atılan iddialara da değinen Çokluk, Hülya Sürücü’nün “Böyle bir olaya şahit oldunuz mu? Ya da MHPli bir belediye meclis üyesi olarak bu konuda hiç şikayet aldınız mı?” şeklindeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:
“O öyle dedi, bu böyle dedi” ile bir yere varılamaz. Ben şu anda denetim yapan biriyim ve devam etmekte olan bir faaliyetim var. İspat edemediğiniz bir suçu asla karşıdakine atmamalısınız. Gördünüz mü? Duydunuz mu? Bu olay benim görmediğim ve hiç şahit olmadığım bir konudur. Bu konuda asla vebal alamam”.

“Tren Garı taşınmasın”

Detay Programı’nda Adapazarı tren garının taşınması ve tren seferlerinin iptal edilmesi konusuna da yorum getiren Suat Çokluk, ileri ülkelerde de tren garlarının şehir merkezinde olduğunu söyledi ve “Gar taşınmasın” dedi. Çokluk, tren seferlerinin durdurulması ile de başta öğrenciler olmak üzere çok sayıda kişinin mağdur edildiğini öne sürerek, “Adapazarı ve Haydarpaşa hattı bir an önce hizmete girmeli. Ellerini çabuk tutmalılar” şeklinde konuştu.

“Denetçiyim, yorum yapmam etik olmaz”

Radyo programında “MHP, Sakarya da dahil, iktidarın tek alternatifidir. Yerel seçimlerde bu ispatlanmış olacaktır temennisini taşıyorum. 16 ilçe belediyesinin hepsine talip olacağız. MHP’ye de bu yakışır. Ama karar ve tercih halkındır”diyen MHPli Çokluk, Adapazarı Belediyesi’nin icraatlarını değerlendirmek istemedi, ancak şu cümleleri kullandı:
“Adapazarı Belediye meclisinin 2011 hesaplarını denetlemekle görevliyim. Bu görevim Mart sonunda bitecek. Nisan meclisinde bu tespitlerimi önce meclisle paylaşacağım. Şu dakikada Adapazarı’nın gidişatı ve durumu hakkında yorum yapmayı etik bulmuyorum”.

Haber: Hülya Sürücü

 

 

 

 

 

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.