Kitap kardeşliği başladı
Evde kal Türkiye
Yüce'den yakın takip
Pazar Yerlerine Sıkı Denetim

Çınaraltı’nda Felsefe KonuşulduHaber Tarihi : 07 Haziran 2018 01:13

Kültür-Sanat

"Çınaraltı Sohbetleri, Cuma akşamı Prof Dr. Ali Utku’yu ağırladı."

Çınaraltı’nda Felsefe Konuşuldu

Çınaraltı Sohbetleri, Cuma akşamı Prof Dr. Ali Utku’yu ağırladı.

Atatürk Üniversitesi Felsefe Tarihi Anabilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Ali Utku, İslam Felsefesi ve Çağdaş Batı Felsefesi hakkında izleyicileri bilgilendirdi.

Tasavvuf Bu Karşılaşmanın Ürünüdür

İslam dünyasında felsefesinin gelişimi ve Batı dünyasında ortaya çıkan felsefi akımları hakkında sohbet eden Prof. Dr. Ali Utku,  Batı Felsefesinin ve İslam kültür dünyasının tarih boyunca iki kez karşılaştıklarını söyledi. İlk karşılaşmanın 8. yy’da  Grek kültürü  ile İslam dünyasının tanışmasına denk geldiğini belirten Prof. Dr. Utku, “8. yy’da İslam kültür dünyasının Batı felsefesi ile ilk teması gerçekleşmiştir. Bu etkileşim etkilerini 13. yy’a kadar sürdürmüş ve  İslam kültür geleneği felsefeyi içkinleştirmiştir. Bunun nihayetinde 13. yy’da Anadolu’da Tasavvuf geleneği oluşmuştur.”  dedi.

Mantık İslam Bilimleri İçin Usuldür

Batı Dünyasındaki ilerlemenin nedeninin arka planda işleyen güçlü bir felsefe geleneğine bağlayan Utku,  Batı’da bugün mevcut İnsan Hakları ve Modern Hukuk kavramlarının kökeninin doğal hukuk tartışmalarından çıktığını söyledi. 

Biz de Hikmet Vardır

8. yy’dan sonra ikinci kez Batı Felsefesi ile karşılaşmamızın Osmanlı’nın Tanzimat dönemine denk geldiğini ifade eden Prof. Dr. Ali Utku; İslam Dünyasının, Felsefenin alt disiplini mantığı, Hadis, Fıkıh ve Tefsir çalışmalarında yöntem olarak kullanmasına rağmen; bu karşılaşmanın ilki kadar verimli sonuçları olmadığını belirtti. 19.yy Modern Batı Felsefesi’nin  Materyalizm ve Pozitivizm üzerine kurulmuş halinin, İslam Kültür Dünyasıyla uyumlanamamasına sebep olduğunu ifade eden Utku, “Oysa bizde Hikmet kavramı vardır. Hikmet’in felsefe anlamına geldiğini iddia eden görüşler olduğu gibi Hikmet’in vahye dayalı bilgiyi ifade etmesi bakımından Felsefe anlamına gelmediği iddiasında olanlar da mevcuttur. Çünkü Felsefe’nin Spekülatif aklın ürünü olduğu düşünülür.” dedi.

Programın bitiminde soru alabileceğini söyleyen Prof. Dr. Ali Utku, Felsefeye ilgili dinleyicilerden gelen soruları gecenin ilerleyen saatlerine kadar cevapladı.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.