"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

“Bizi Eurotem’e ortak edin”...Haber Tarihi : 09 Mayıs 2012 14:31

Röportaj

"Kalkan: “Başkan Soğuk yatırım ve oy peşinde!” "

“Bizi Eurotem’e ortak edin”...

Kalkan: “Başkan Soğuk yatırım ve oy peşinde!”

Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan katıldığı radyo programında, Ferizli Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’u Tüvasaş’ın taşınması meselesini fırsat bilerek, yatırımı kendi tarafına çekmeye çalışmak ve bu olayı oy potansiyeline dönüştürmeyi istemekle suçladı.

Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan ve Tüvasaş’ın taşınması düşüncesine karşı çıkarak Ankara’ya yürüyen Kalkan ve sendikaya üye memurlar canlı yayında, Sakarya milletvekillerine “Bizi Eurotem’e ortak edin” çağrısında bulundular.

89.3 Radyo Net’de Detay Programı’nda konuşan sendikacı Ömür Kalkan ve memurlar ayrıca, milletvekillerinden, “demiryolu kanunu” konusunda müdahil olmalarını istediler.

İşte Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan ve sendikaya üye memurların radyo programında Tüvasaş’ın taşınması meselesi için yaptığı o çarpıcı açıklamalar:


“Tüvasaş Sakarya için büyük şans”

Tüvasaş hem Sakarya, hem de ülkemiz için önemli bir kuruluş. 1951 yılında kurulmuş olan bu fabrika demiryollarının vagon ihtiyacını karşılamış ve ülkeyi dışa bağımlı olmaktan kurtarmış bir fabrika..Yaklaşık 50 senedir vagonları ürettikten sonra bunların bakımlarını da üstlenmiş durumdayız. Adapazarı’nda bu fabrikanın olması da büyük bir şans…

“İstihdam kapısı olacak dediler”

2008’de yeni demiryolu kanunu adıyla bir kanun hazırlandı, 2008 yılı ulusal programımızda taahhüt edilen bazı maddeler var. Demiryollarının yük ve yolcu taşımacılığından çekilmesi gibi…Buna mukabil hazırlanan kanunu gördüğümüzde şok olduk. Bağlı ortaklıkların bitirildiğini gördük. Bültenlerimizde de yazdık. Uygun rekabet koşullarının sağlanmasına yönelik başka bir madde daha var. Bu fabrika istihdam kapısı olacak dendi, İlk etapta 200, daha sonra 2000 kişi çalışacak dendi, ama yıllar geçti, şu an çalışan sayısı 100 civarında. Bunların 70’i asgari ücretli müteahhit firmaların elemanları…

“Bıçak kemiğe dayandı”

Fabrikanın esas amacının farklı olduğunu gördük. Bu koşullarda bizim ihaleye girmemiz çok zor. Bu durum Tüvasaş’ın tasfiyesi anlamına geliyor. Bıçak kemiğe dayandı. Ferizli’ye taşınma düşüncesi hayata geçirilmek isteniyor.

“Yer sorununu bahane etmek saçma”

Radyo programında “Tüvasaş taşınırsa ne olur? Sakarya ne kaybeder? Bu fabrika niçin taşınmamalı?” şeklindeki soruyu cevaplandıran sendikacı Ömür Kalkan, “Fabrika taşınırsa iyi olmaz. Tüvasaş’ın yer sıkıntısı olduğunu söylüyorlar. Yok öyle bir şey. Arazimiz yeterli. 80 bin dönüm kapalı arazimiz var. Yer sorununu bahane ederek Tüvasaş’ı taşımaya kalkışmak çok saçma” dedi.

“Milli serveti heba etmek demek”

Hülya Sürücü’nün “Kimler, neden Tüvasaş’ın taşınmasını istiyor? Fabrika taşınırsa bu durum kimin işine yarayacak?” şeklindeki sorusunu cevaplandıran sendikacı Kalkan şunları söyledi:
“Olayın iki boyutu var. Tüvasaş gidecek, Eurotem kalacak mı? Ya da hepsi bir mi gidecek? Bu Sakarya’ya ne kazandıracak? Tüvasaş’ın bugün yer hariç binalarının değeri 300 milyon…Bu paranın çöpe atılması milli servetin heba edilmesi demek”.

Başkan Soğuk’a “fırsatçı” benzetmesi

Radyo programında Ferizli belediye başkanı Ahmet Soğuk’a ima yoluyla “fırsatçı” benzetmesi yapan sendika başkanı Kalkan, şöyle konuştu:
“Başkan Soğuk yatırımı kendine çekmek istiyor ama, işin altında farklı boyutlar var. Başkanın demiryolu kanunundan haberi bile yok. Bunu kendisi de söylüyor. Bizzat kendisiyle görüşmedim ama, sayın genel sekreterimiz Cihat Koray görüşmüş. Ona haberinin olmadığından sözetmiş. Belediye başkanı popülist yaklaşıyor. Var olan fabrikayı Ferizli’ye götürmek, bunu yeni bir şeymiş gibi halka sunmak halkı kandırmaktan başka bir şey değil. İnşallah demiryolu kanunu meclisten geçmez. Son 5 yılda yaklaşık 25 milyar dolar kendi üretebileceğimiz ürünleri ithal etmişiz. Oysa sayın Başbakan da kendi üretebileceğimiz şeyleri ithal etmeye karşı”.

“Tasfiyeyi gizliyorlar”

Başkan Ömür Kalkan, Tüvasaş’ı taşıyarak aslında fabrikanın tasfiye edilmek istendiğini, ancak bunun gizlendiğini öne sürerek şunları söyledi:
“İnşallah tasfiyeyi amaçlamıyorlardır. Ortada tek bir gerçek var. Demiryolu kanunu… Bu bizim için çok büyük bir tehlike. Engel olabildiğimiz kadar engel olmak istiyoruz. Bu kanun hayata geçerse kiracı olacağız.

“Geleceklerini satıyorlar”

Bu kanun bazı emeklilerin işine geliyor olabilir ama, dikkatli olmak gerek. Bizim tarzımızdaki ülkeler bu manada başarı sağlamış değiller. Hizmet süresi dolanlara teşvik primi verip emekliye itiyorlar. Bu aslında insanın geleceğini satması gibi bir şey. Oysa Tüvasaş çoluk çocuğumuzun ekmek yiyeceği bir fabrika… Tüvasaş’a işçi alımı yapılması lazım. Genç mühendis arkadaşlarımız geliyor. Onların Tüvasaş’ı terih etmesi bizim için nur nimet. En az 500 işçiye ihtiyaç var. Milletvekilleri de fabrikayı taşımakla uğraşacağına işçi alsınlar.”

“Torpil koparmak için sıraya geçecekler”

“Canlı yayında “Milletvekillerinden neler bekliyorsunuz?”şeklindeki soruyu cevaplandıran Kalkan, “Milletvekillerinden bu fabrikaya işçi almalarını istiyoruz. Buranın kalifiye elemana ihtiyacı var. Müteahhit işçisi de ekmek için çalışıyor ama, aldıkları ücretler insanca yaşanacak ücretler değil. Bu fabrika kapanır veya özelleşirse herkes milletvekillerinden torpil koparmak için sıraya geçecek” şeklinde konuştu.

“Ne kendine, ne başkasına fayda”

Türk İş İl Temsilcisi Cemal Yaman’ın memur sendikalarına getirdiği eleştirileri de değerlendiren Ömür Kalkan, “Sayın Yaman’ın açıklaması ne kendine, ne kuruma, ne de millete fayda getirir. Bizim derdimiz yeni demiryolu kanunu. Sayın Yaman’ın Tüvasaş’ın gerçek sorunlarıyla ilgilenmesini istiyoruz” dedi.

Koray hakkındaki iddialara yalanlama

Canlı yayında, Türk Ulaşım Sen Genel Sekreteri Cihat Koray hakkında özelleştirme yanlısı olduğu ve bir müteahhitin yanında çalıştığına dair ortaya atılan iddiaları yalanlayan sendikacı Kalkan “Yanlış bilgi mi verildi bilmiyorum. Sayın Cihat Koray bugüne kadar hiçbir müteahhit firmada çalışmadı. Sayın Koray ayrıca özelleştirme yanlısı da değil. Zaten daha şimdiden kısmen de olsa içimizde özelleştirme yapılıyor. Geçmişte 2000’i aşkın işçi çalışıyordu burada” şeklinde konuştu.

“Koruyanlar yürüyenden fazlaydı”

Radyo programına konuk olan Türk Ulaşım Sen üyesi Serhat Özbek de canlı yayında Ankara yürüyüşünü değerlendirdi. Özbek, yürüyüşte polis memurlarının sayısının eylemci memurlardan fazla olmasını işaret ederek, “Bizimle beraber yürüyen polis memurlarına teşekkür etmek lazım önce. Bizim güvenliğimizi sağlamak için çırpındılar. Basın açıklamasını 5 kişiyle yaptık, 500 polis bize eşlik etti. Onlara da teşekkür ediyoruz” dedi. Ankara yürüyüşüne Türk Ulaşım Sen dışındaki memur sendikalarının katılmayışını eleştiren Özbek, “Yürüyüş amacımız Sakarya’nın geleceğiyle ilgili gibi görülebilir ama, özünde memur sendikalarının yürüyüşü idi. Bizden başka memur sendikasını aramızda göremedik. Keşke onlar da gelseydi de birliği sağlayabilseydik” şeklinde konuştu.

“Sonuna kadar mücadeleye devam”

Sendika üyesi Veli Ertürk de konuşmasında, “Yürüyüş bence çok iyi geçti. Beklediğimizden iyi karşılandık. Genel Başkanımız Nazmi Güzel ve Gürol Toker de bize sıcak yaklaşım gösterdi, TCDD genel müdür yardımcımız da bize ayrıntılı bilgi verdi. Kendisine teşekkür ediyoruz” dedi. Sendika üyesi Mesut Özen de yürüyüşü değerlendirirken, “Elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz. Gerekirse daha değişik eylemlerde de bulunacağız” diyerek mücadelelerinin sonuna dek devam edeceğini vurguladı.

“Gemi batarsa hepimiz batarız”

Hülya Sürücü ile Detay Programı’nda Ankara yürüyüşünü yorumlayan Türk Ulaşım Sen Sakarya Şube Başkanı Ömür Kalkan da, “Diğer memurların eyleme katılmamasına şaşırmadık. Gerekli cesareti mi gösteremiyorlar, yoksa utanıyorlar mı bilmiyorum. Bunu kendilerine sormak lazım. Bu gemi hepimizin, bu gemi batarsa hepimiz batarız” şeklinde konuştu.

“Demiryolu kanununa müdahil olun”

Radyo programında Tüvasaş’ı taşımak isteyenlerin siyasiler olduğunu öne süren sendika başkanı Kalkan, “Tüvasaş’ı taşımak siyasilere ne kazandırır?” şeklindeki soruya ise “Tüvasaş’ı taşımak ne siyasilere ne de bir başkasına fayda getirir. Siyasilerden fabrikayı taşıma düşüncesini desteklemek yerine, demiryolu kanununa müdahil olmalarını istiyoruz” yanıtını verdi.

“Eyleme devam”

Canlı yayında, “Her şeye rağmen Tüvasaş taşınırsa daha büyük eylemler gündeme gelebilir mi?”şeklindeki bir başka soruya yanıt veren Ömür Kalkan, “Onun kararını genel merkez verir. Genel merkez yeni bir eylem yapalım derse ona da hazırız. Bize destek vermeyenlere, ne kadar kızsak da mücadeleyi bırakmayacağız” dedi.

“Rant peşindeler”

Tüvasaş’ın taşınması düşüncesini isteyenlerin rant peşinde olduklarını öne süren Türk Ulaşım Sen Şube Başkanı Ömür Kalkan, “Kimler ne tür bir rantın peşinde olabilir?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Tüvasaş’ın sahası yeterli. Bunu bildiği halde taşımayı savunanlar varsa rantın peşindedir. Ferizli belediye başkanı açısından bakarsak başkan bunu oy potansiyeline dönüştürmenin peşinde. Milletvekillerine gelince onlar hangi rantın peşinde, bunu onlara sormanız lazım. En yeni binaya sahip fabrika Tüvasaş…Tüvasaş’ı taşıyıp 300 milyonu çöpe atacağınıza yeni fabrikalar açın. 300 milyonu çöpe atacak kadar zengin miyiz?”.

“Eurotem’e bizi ortak edin”

Radyo programında çalışanlar olarak Eurotem’e ortak olmak istediklerini açıklayan Ömür Kalkan, milletvekillerine seslenerek, “Bizi Eurotem’e ortak edin” dediler. Kalkan şunları söyledi:
“Eurotem içimizde kanayan bir yara…Tüvasaş neden Eurotem’e ortak değil bunu kime sorsak yanıt vermiyor. Oysa Milletvekilleri bu ortaklığı isterse sağlayabilirdi.. Şimdi buradan milletvekillerine sesleniyorum, bizi Eurotem’e ortak edin. Tüvasaş bizim değil, herkesindir. Fabrikanın kaldırılması veya tasfiye edilmesi geleceğimizin yok edilmesidir. Bunu göz ardı etmeyin. Ettirmeyin”.

Haber: Hülya Sürücü

 

 

 

 

 

Foto Galeri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.