Özel Sporcular Kürsü'de
Vatan ve bayrak sevgisi
Gençler bizim geleceğimiz
Atletizmciler yarıştı

Aşı takvimine mutlaka uyunHaber Tarihi : 28 Ekim 2018 21:52

Sağlık

"Dr. Esra Tırman, yeni doğan bebeklerde D Vitamini kullanımı ve yapılması gereken aşılar hakkında anneleri bilgilendirdi."

 

“Bebeklerin aşı takvimine mutlaka uyun”

Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Tırman, yeni doğan bebeklerde D Vitamini kullanımı ve yapılması gereken aşılar hakkında anneleri bilgilendirdi.

 

BEBEKLERDE D VİTAMİNİ KULLANIMI

“Yeni doğan bebeklerde rutin olarak 15 gün içinde 400 ünite D vitamini takviyesi önerilmektedir” diyen Özel Konak Hastanesi Sakarya Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Esra Tırman, “Düzenli takipli olduğu Aile Sağlığı Merkezlerince verilmektedir. 3 damla 400 üniteye karşılık gelmektedir. Bıngıldak denilen ön fontanelin küçük olduğu durumlarda kesilmesi yanlıştır. Bıngıldağın erken kapanması baş çevresi büyümesini etkilemektedir. Bıngıldak kapansa dahi baş çevresi ölçümleri, büyüme ile paralel gidiyorsa endişe edilecek bir durum yok demektir.

Bazen de bıngıldak geniş olduğu için alınan d vitamini miktarı rutin kullanılan değerden daha fazla olacak şekilde artırılmaktadır. Bu da yanlış bir yaklaşımdır. Alınması gereken fizyolojik miktarın artırılmasına veya azaltılmasına kan D vitamini düzeyi ile karar verilmelidir” dedi.

ROTA VE MENİNGOKOK AŞILARI

Bebek aşılarının devlet kapsamında, düzenli olarak aile sağlığı merkezleri tarafından sıkı denetimlerle yapılmakta olduğu bilgisini veren Uzm. Dr. Tırman, “Aşı takvimine mutlaka uyulmalıdır. Ancak çocuğun herhangi bir enfeksiyonu durumunda ertelenmesinde sakınca yoktur. İyileştikten sonra en uygun tarihte kalındığı yerden devam edilecek şekilde yapılmalıdır.Rutin aşı takvimi dışında kalan ek ücret ödenerek yapılabilen aşılar vardır. ROTA ve MENİNGOKOKToplumda Zehirli İshal olarak adlandırılan ROTA ENTERİTİ çocuklarda özellikle bebeklerde çok ağır seyretmektedir. Şiddetli sıvı kaybına neden olabilen bu virüsün aşısının yapıldığı takdirde daha az hastane yatış ihtiyacı ve daha hafif geçirildiği görülmüştür. Bu nedenle ben hastalarıma aşının yapılmasını önermekteyim.Diğeri MENİNGOKOK aşısı 9. aydan itibaren yapılabilmektedir” diye konuştu.

İKİNCİ AYDAN SONRA YAPILAN AŞILAR

Uzm. Dr. Tırman son olarak ise şunları kaydetti: “İkinci aydan itibaren yapılabilen çeşitleri de vardır.MENENJİT; beyin ve omuriliği çevreleyen zarlarda enfeksiyon gelişmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır, meningokok, pnömokok, hemofilusinfulenze tip B isimli üç farklı türde bakteri sebebiyle olmaktadır. Rutin aşı takviminde Hemofilusinfluenza ve pnömokok aşıları karma aşıyla birlikte yapılır. Ancak bu bakteriler içinde en tehlikeli olanı meningokoktur, hava yoluyla bulaşarak 2-3 gün içinde tüm vücuda yayılan, beyin zarı iltihabının yanı sıra tüm vücutta ağır kanamalar, döküntü ve birçok organın yetmezliğiyle seyreden, sonuçları ciddi bir hastalık tablosuna, yani meningokoksemiye neden olmaktadır. Bu nedenle korunma şansı varken, ileride aşı takvimine girmesini umut ettiğim, bu aşının da yapılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.”

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.