"Hedefimiz, daha temiz Erenler"
Rüstemler’de Asfalt Sevinci
Çaykışla adını finale yazdırdı

“Acı veren gaf!”Haber Tarihi : 25 Mart 2012 19:11

Röportaj

"SADEP’ten Başkan Başaran’a yaylım ateşi: "

SADEP’ten Başkan Başaran’a yaylım ateşi:
Sezer: “Acı veren gaf!”

Kısa adı SADEP olan Sakarya Düşünce ve Eylem Platformu Başkanı İrfan Sezer, katıldığı radyo programında, “Bizim çocuklarımız açlıktan ve işsizlikten öleceğine, zehirlensinler, ölsünler daha iyi” dediği gerekçesiyle Darıçayırı Belediye Başkanı Ahmet Başaran’a ateş püskürdü.

Hülya Sürücü ile Detay Programı’na konuk olan Sezer, Başkan Başaran’ın sözünü “acı veren bir gaf” olarak nitelendirdi ve “Hiçbir şey insan sağlığından daha önemli değildir ve olmamalıdır” dedi.

89.3 Radyo Net’de Detay Programı’nda konuşan İrfan Sezer ayrıca, Darıçayırı’na Çimento Fabrikası kurulursa, çevrenin ve insan sağlığının büyük riske gireceğini, kanser hastalığında patlama yaşanabileceğine dair endişeler olduğunu öne sürdü.

İşte, SADEP Başkanı Sezer’in, Çimento Fabrikası kurulması konusundaki düşünceleri ve Darıçayırı Belediye Başkanı Ahmet Başaran’a olan tepki dolu o sözleri:

“İyi inceleme şart”

Sakarya Düşünce ve Eylem Platformu Başkanı İrfan Sezer, radyo programında, Darıçayırı’na çimento fabrikası kurulması düşüncesinin hayata geçirilmeden önce konunun iyi incelenmesi gerektiğinin altını çizdi ve şöyle konuştu:
“2007 yılında böyle bir çimento fabrikası İkizce Osmaniye köyü yakınlarında kurulmak istenmişti. O günkü bilim adamlarının raporlarında çevreye büyük zararlar vereceği yeraldığı için meclis reddetmişti. Öyle veya böyle Sakarya’ya çimento fabrikası kurulmak isteniyor. Şimdilerde Darıçayırı’na Çimento Fabrikası yapılması gündemde…Çimento fabrikası mutlaka istihdam sağlayacaktır, ona şüphe hiç yok. Ancak bu işyerinin çevreye sağlık yönünden de zararı var mıdır, bunun iyi incelenmesi gerekiyor”.

Kanserde “patlama olma” riski

Hülya Sürücü ile Detay Programı’nda, çimento fabrikası kurulması halinde çevrenin olduğu kadar insan sağlığının da tehlikeye girebileceğini öne süren Başkan Sezer şunları söyledi:
“Geçmişte, yapılan araştırmalar çimento fabrikasının hem çevreye zarar vereceğini, hem de kanserojen maddelerden dolayı kanser hastalığında patlama olacağını ortaya koydu…Bunu bile bile Sakarya’da çimento fabrikası açmaya kalkışmak doğru olmaz ve mantıksız…Üstelik gelişmiş ülkeler, başta Fransa ve İtalya olmak üzere kendi ülkelerindeki çimento fabrikalarını kapattı ve çimento üretmemeye başladı. İtalya tozlu sanayi adını verdiği her şeyi iptal ederek, üçüncü dünya ülkelerine yaptırmaya çalışıyor.”

“Sakarya’nın çimento fabrikasına ihtiyacı yok”

Radyo Programı’nda Sakarya’nın çimento fabrikasına ihtiyacının olmadığını iddia eden SADEP Başkanı Sezer, şöyle konuştu:
“Türkiye şu an 52 milyon ton çimento üretme kapasitesine sahip, bunun sadece 5 milyon tonunu ihraç ediyor. Ve acı ki, %30’unu Marmara bölgesi gibi, iklimi, tarım arazileri, kaynak ve içme sularının bol olduğu bölgede…Bildiğiniz gibi Hereke, dutlukları ile, ipek böcekçiliği ve zeytinlikleriyle meşhurdu. Bizim de orada halı fabrikamız vardı. Maalesef Hereke’ye kurulan bir fabrika tüm bu değerleri yok etti. Şu anda dutluk göremezsiniz, zeytinlikler çok uzaklarda…Neticede fabrika kapandı. Oraya olan çevre zararını gördükten sonra Sakarya’ya çimento fabrikasının kurulmak istenmesi bizi üzüyor. Başta SADEP ve SASTOP, kamuoyu oluşturmak üzere çalışmalar yapıyor. Sakarya’ya çimento fabrikası gerekli mi? Bizce gerekli değil.”

“Hiçbir şey insan canından önemli değil”

Kanserder Başkanı Nihal Akar’ın birkaç kişi ile birlikte Darıçayırı’na gittiğini, kanser riskine karşı uyarıda bulunduğunu söyleyen Başkan Sezer, Darıçayırı belediye başkanının bu ziyarette gaf yaptığını öne sürdü ve şunları söyledi:
“Kanserder Başkanı birkaç arkadaşla birlikte Darıçayırı’na gitmiş ve fabrikanın kansere zemin hazırlayabileceği uyarısını yapmış, o ziyarette belediye başkanı bir söz sarfetmiş ve büyük bir gaf yapmış…Darıçayırı Belediye Başkanının o sözü içler acısı…Başkan “Bizim çocuklarımız açlıktan ve işsizlikten öleceğine, zehirlensinler, ölsünler daha iyi” diyerek çok yanlış bir düşünce ortaya sermiş. Oysa hiçbir şey insan sağlığından önemli değildir ve olmamalıdır”

“Halk bilinçlendirilmeli”

Canlı yayında Darıçayırı halkının yaşananlara sessiz kalmasını eleştiren İrfan Sezer, halkın olacaklara karşı bilinçlendirilmesi gerektiğinin altını çizerek şöyle konuştu:
“Konferans veya seminerler düzenleyerek halkımızı aydınlatmak zorundayız. Bu manada merkez yönetime, sivil toplum örgütlerine ve basına büyük görev düşüyor. Biz kendimize düşen görevi yapacağız ve yapmanın gayreti içindeyiz. Diğer kuruluşları da bize destek vermeye davet ediyoruz”.

Eylemler kapıda

Sakarya Düşünce ve Eylem Platformu’nun Darıçayırı’na çimento fabrikası kurulması çabasına karşı bir dizi eylem planı gerçekleştirmeye hazırlandığını açıklayan Başkan Sezer, “eylemler kapıda” sinyali verdi.
İrfan Sezer şunları söyledi:
“Önceliğimiz Çimento Fabrikası…Bu olaya tepkimizi eylemlerle dile getireceğiz. Ayrıca göl suyunun korunması ve çevresinin temizlenmesi konusunda da bir dizi eylem ve çalışmalarımız olacak. Sapanca Gölü’nün korunması gerekiyor. İçilmez bir su haline dönüşeceğine dair endişelerimiz var. Kentte ulaşım ve otopark sorunu yaşanıyor. Onun için de SAÜ Ulaşım Bölümündeki arkadaşlarla işbirliği yaparak, ulaşım master planını hayata geçirmek gibi bir başka düşüncemiz daha var”.

“Sakarya sorunlarına duyarlıyız”

SADEP olarak geçmişte olduğu gibi, bundan sonraki süreçte de Sakarya sorunlarına karşı duyarlı davranıldığını dile getiren Sezer, “3 ncü boğaz köprüsünün çevre yolu şehrimizden geçiyor. Şehrimizde TEM otoyolu var, E-5 otoyolu var, demiryolu var, Şile-Kaynarca-Karasu-Kocaali hattından Akçakoca’ya giden bir otoyolumuz var, bir üçüncü otoyol da çevre yolu olarak düşünülüyor. Bu düşünülen yol, güzergah olarak şehri ikiye bölecek. Bu konuda endişeliyiz. Daha önce alternatifler sunmuştuk, ama kabul görmemişti. Tarım arazilerimizi oldukça heder ediyor. Her türlü fabrika kurmak kolaydır, ama toprak yapan fabrika kuramayız”şeklinde konuştu.

“Vergiler başka şehirlere gidiyor”

Büyük sanayi kuruluşlarının vergilerinin başka şehirlere gittiğini öne süren İrfan Sezer, “Sakarya hak ettiği yerde mi?” şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi:
“Unutulmasın ki Sakarya deprem şehri. Altyapısı tamamen çökmüş bir şehir…Dolayısıyla bu altyapının kısa zamanda yapılması mümkün değildi. Çok kısa sürede yıkılan bir şehrin altyapısı sağlanmaya çalışıldı. Büyük sanayiler vergilerini büyükşehirlere yatırıyorlar. Sakarya’nın vergi kaybı var. Katma değer vergilerini bile bizim şehrimizden alıyorlar. Yani vergi vermedikleri gibi bir de şehrimizden alıp götürüyorlar. Vergiler büyükşehirlerde iki kat alınıyor. Vatandaş biraz daha eziliyor. Hizmetler ise kolaylaşıyor. Yakın zamanda Sakarya umarız gelmesi gereken noktaya gelir”

“Sakaryalılık bilinci oluşmamış”

Sakaryalılık bilincinin oluşturulmadığını öne süren SADEP Başkanı Sezer, bu konuda yöre kültür derneklerinin etkisinin büyük olduğunu öne sürerek şöyle konuştu:
“Sakarya’nın şansızlığı çok göç alan bir şehir olması…Burası değişik kültürlerin kesiştiği bir il. Sakaryalılık bilinci gevşek, yani tam oluşmuş değil. Bu bilincin oluşturulması gerekiyor. Bu bilinç, ancak sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi ile mümkün olabilir. Yani ortak hareket edilmeli”.

Yöre derneklerine derneklerine atıf

Canlı yayında, yöre kültür derneklerine atıfta bulunan Başkan Sezer, “Sakarya’da lobi oluşturulamamasında, çok değişik illerden gelen ve hemşehricilik yapan derneklerin etkisi var. Kent Konseyi başkanlığım döneminde yöre derneklerini birleştirmek istedik, ancak olmadı. Bu dernekler farklı amaçlarla kurulmuş ve “biz şehrimize gelen hemşehrilerimize rehberlik yapmak için kurulduk, onun dışına çıkamayız” diyorlar…Sakaryalılık bilinci yavaş yavaş oluşturulmalı. Zannediyorum ki, sivil toplum örgütleri zamanla bunu başaracak” şeklinde konuştu.

Alıcı ve yönetimine teşekkür

İrfan Sezer, programın sonunda Abdullah Alıcı başkanlığındaki eski yönetime ve üyelere katkılarından ötürü teşekkür etti. Sezer, yeni yönetim, denetim ve danışma kurulu üyeleriyle SADEP’in bundan sonraki süreçte de güzel çalışmalara imza atacağına inandığını, kamuoyu oluşturma konusunda Sakarya basınından da destek beklediklerini söyledi.

Haber: Hülya Sürücü

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir. Medyaerenler.com sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.